Türk sinemasında loser karakterlerin dönüşümü
The transformation of loser figure in Turkish cinema
- Tez No: 544970
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİRE RUKEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada 1970'li yıllardan günümüze dek Türk sinemasında kadın erkek ilişkilerindeki dönüşüm Lütfi Ömer Akad, Yavuz Turgul ve Zeki Demirkubuz'un filmleri çerçevesinde çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışma Türkiye'de köyden kente göçün gittikçe artmasıyla beraber kadın erkek ilişkilerinde geleneksel ilişki biçimlerinin yıpranmaya başladığı ve bunun sonucunda erkekliğin dışavurumunda kronolojik olarak takip edilebilen açık bir değişimin yaşandığı savı üzerinde ilerlemektedir. Bu değişim, eylemek, irade etmek ve bunun için mücadele etmekle dışavurulan erkeklik formundan uzaklaşıp gittikçe pasifleşen, bir kenara çekilip mücadele etmekten vazgeçen bir erkek tipolojisini içermektedir. Filmlerin belirli bir tarihsel-sosyolojik anı anlamak için uygun kültürel üretimler olduğu düşüncesinden hareketle hem filmlerin üretildiği ortamı hem de bu ortamdaki değişimleri analiz etmeye çalışan bu metin bunu yaparken cinsiyet, ekonomi, modernleşme, iş yaşamı gibi konularla bir tartışma içine girmektedir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to analyze the transformation in man-woman relationships in Turkish cinema from the 1970s on, via the films of Lütfi Ömer Akad, Yavuz Turgul and Zeki Demirkubuz. The study follows the argument that traditional patterns of man-woman relationships started to wear off with the increase in rural depopulation, which resulted in an obvious and chronologically traceable change in the manifestation of manliness. This change involves a new typology of man, who moves away from the form of manliness manifested in acting, willing and fighting for it, and gradually becomes more passive, takes a back seat and gives up struggle. From the viewpoint that films are cultural products useful for understanding a certain historical-sociological moment, this work attempts to analyze both the environment in which these films were produced and the change in that environment, also touching upon discussions on issues like gender, economy, modernization and working life.