Eskiçağ şiirinde epithalamium
Epithalamium in the Ancient poetry
- Tez No: 228057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAFO TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Catullus'un 61, 62, 64, Statius'un geç dönem şairleri, Sappho ve Theokritos'un Epithalamium'larında retoriğin mitolojinin şiirlere etkisinin, evlilik kavramının toplumdaki yerini belirlemeye çalıştık.Catullus, şiirlerinde diğer şairler gibi evliliği teşvik etmiş ve toplumun selameti için evliliğin önemini kanıtlamaya çalıştı. Onaylanan evliliği övdü. Catullus şiirinde Yunan çağdaşlarından etkilendi. Diğer şairlerce en çok örnek alınan ozanlardan biri oldu.Statius ve geç dönem şairleri geleneksel şiire dönüş yaptılar ve mitoloijiyi fazlasıyla şiire taşıdılar. Hem gerçek hemde gerçek üstü olaylarla düğünü anlattılar. Tanrıların katılımını ve başlarından geçenleri düğün tasviri ile harmanladılar.Sappho lirik tarzını düğün şarkısının tümüne uyguladı ve O'da tıpkı Catullus gibi örnek alınan şairlerden oldu. Theokritos 18. şiirinde düğünün tamamen eğlence yönünü işledi.Şairler, mitolojik aşkla evliliği birlikte kullanmışlar ve her biri birbirine paralel ama kendilerine has söylev ve biçim sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
We have tried to determine the place of the marriage concept in the society and the effect of the rhetoric and mythology over the poems in the Epithalamiums of Catullus the poems 61, 62, 64, Statius, late period poets, Sappho and Theocritos.Catullus has tried to prove the significance of marriage from the aspect of society welfare and provoked the marriage like the other poets. He has blessed the approved marriage. Catullus has been inspired from his Greek contemporaries. He was one of the poets who has been the role model of the other poets.Statius and the late period poets have backtracked to the traditional poem and carried mythology to their poems heavily. They have described the wedding by real and surrealistic events and happenings. They harmonized the wedding description with the participation of Gods and the events that they have lived by themselves.Sappho has applied the lyric style to the overall of the wedding song and he became of the role model poem just like Catallus. Theocritos has emphasized totally the entertainment side of the wedding at his poem number 18.Poets have used the mythological love and the marriage together and has declared speech and style unique to themselves but also parallel to each other.