Milletlerarası unsurlu ölüme bağlı tasarruflara uygulanacak hukukun tayini
Determination of the applicable law to the international testamentary dispositions
  1. Tez No: 228058
  2. Yazar: NEŞE BARAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Miras hukuku kuralları, hukuk sistemlerinin kendi ekonomik, sosyal, siyasal ve dini düşünce ve politikalarına uygun ilkelerin esas alınmasıyla kanunlaştırılır. Bu nedenle, devletlerin gerek maddî gerekse de milletlerarası özel hukuka dair miras hukuku kuralları, birbirinden farklıdır ve bu farklılıklar, milletlerarası unsurlu ölüme bağlı tasarruflarla ilgili olarak; ehliyet, şekil, esas ve hükümler, yorum ve geçersizlik halleri bakımından, hangi hukukun uygulanması gerektiğini, bir başka ifadeyle yetkili hukukun tayini sorununu ortaya çıkarır.Milletlerarası unsurlu ölüme bağlı tasarruflar bakımından yetkili hukukun tayini söz konusu olduğunda genellikle tercih edilen ihtilâfçı metod dahilinde objektif yöntemden dolayısıyla, objektif bağlama noktalarından yararlanmak olmuştur. Ancak objektif yöntemin, günümüze değin bu alandaki sorunlara tatmin edici çözümler getiremeyişi, yetkili hukukun tayininde objektif yöntemin yanında sübjektif yönteme de yer verilmesini gerekli kılmaktadır. Mirasbırakana tanınacak hukuk seçimi yetkisi (professio juris), gerek günümüzdeki irade serbestisinin sözleşmeler dışına -sınırlı da olsa- taşınabilmesi yönündeki milletlerarası özel hukuk yaklaşımı ile gerekse de milletlerarası miras hukuku alanında objektif yöntem dışında sübjektif yönteme yer verilmesi yönündeki eğilimi ortaya koyan milletlerarası özel hukuk alanındaki çağdaş pozitif hukuk düzenlemeleri ile uyumludur.Günümüz koşullarında, sıradan insanlar için bile, birden fazla ülkeye yayılmış malvarlığına sahip olarak ölme ihtimali eskiye oranla oldukça artmıştır. Bu durum nedeniyle, milletlerarası miras hukuku ile ilgili uyuşmazlıklar da artmaktadır. Dolayısıyla, bu alanda hem uyuşmazlıkların çözümünü sağlayacak özel ve detaylı hükümlere hem de milletlerarası karar ahengine fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır ki bu da konu ile ilgili çağdaş eğilimin takibini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rules on succession are formulated according to the social, economical, political and religious structure and policies of the legal systems. Because of this reason, both the substantive and conflict of laws rules on succession vary considerably in the different legal systems and this difference between the legal systems causes conflict of laws problems on determination of the applicable law to testamentary dispositions as regards to capacity, form, essential validity and effects, construction and invalidity.With respect to the applicable law to the testamentary dispositions which have international elements, the traditional conflicts approach is to use the objective connecting factors. However, the reason that the objective connecting factors couldn?t provide sufficient solutions in this area, makes it necessary to accept the principle of autonomy and use it besides the objective method. Giving the testator the freedom to choose the applicable law to succession (professio juris) is harmonious with the general trend in private international law which is to grant parties or the person concerned, a limited freedom of choice even outside the contracts and also the contemporaray private international law regulations on succession that shows this tendency.It is much more common than it used to be for ordinary men and women to die leaving assets in more than one country. The result of this, cases of international succession have been increasing. So in this area of private international law, in order to find sufficient solutions and provide the uniformity of decisions, the private international law statutes must have special and detailed provisions and also utilize the contemporary tendency in private international law.