T'ang Dönemi Çin kültürünün Japon kültürüne etkileri (619 - 907)
Influence of Chinese culture on Japanese culture in T'ang dynasty (619 - 907)
  1. Tez No: 228060
  2. Yazar: ABDULHAK MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Asya kıtasının en doğusunda yer alan Japonya, komşusu Çin'den tarihin her döneminde etkilenmiştir. Bu etki öylesine çeşitli ve güçlüdür ki pek çok insan Japon ve Çin kültürünü ortak bir kültür gibi algılar. Birbirinden tamamen farklı olan bu iki kültürün birbirine karıştırılması, Japon kültürü Çin kültürünün temel öğelerini içermesinden kaynaklanmaktadır.İki ülke kültürleri arasındaki ortak noktaların, tarihe dayanan nedenleri vardır. Bir ada devleti olarak dış dünyaya kapalı olan Japonya özellikle T'ang Hanedanlığı döneminde Çin'le yakın bir ilişki işine girmiştir. Japonya, Çin kültüründen; din, mimari, yönetim, felsefe ve yazı gibi pek çok alandan etkilenmiştir. Bu etkilerin en yoğun yaşandığı dönem T'ang Hanedanlığı dönemidir. Hemen hemen her alanda Çin'den etkilenen Japonya, halkının son derece gelenekçi olması nedeniyle, asla kendi öz kültürlerinden uzaklaşmamışlardır. Çin kültüründen aldıklarını, kendi kültürleriyle uyumlu bir biçimde kaynaşmasını sağlamışlardır.Bu çalışmamızda, Çin uygarlığında entelektüel ve politik hünerler gösteren etkileyici T'ang Hanedanlığı döneminin Japon kültürüne, siyasi ve tarihsel etkilerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Japan as country which take place at the east of Asia, had effected by China in her all historical periods. This affection is so varied and strong. So many people think that China and Japan have the same culture. Japanese culture involves the main elements of Chinese culture therefore people wrongly think that Japanese culture is the same with Chinese culture.The common cultural points of the two country had historical causes. As a island country, Japan was closed to the world for hundred years but especially at the T?ang period there was a close relation between China and Japan. Japan was effected from China as cultural, religious, architectural, administrative aspects. This effect was very strong at T?ang era. But, the Japanese society was so affiliated to the Japanese culture so, they never receded their own culture. They manage to merge the cultural barrowings with their culture.In this research, we tried to point out the effects of the impressive T?ang Dynasty, which has a special place in Chinese civilization with her intellectual and politics character to the Japanese culture as politic and historical aspects.