Manisa Muradiye Camii süslemeleri
The decoration of Manisa Muradiye Mosque
  1. Tez No: 228061
  2. Yazar: FATMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma konumuz olan Manisa Muradiye Camii'nde Sinan yapılarında hakim olan genel süsleme prensiplerine bağlı kalınmıştır.İç mekan süslemesinde ölçülülük hakimdir. Genel olarak aşırılıktan kaçınılmış ve yapı süsleme ile boğulmamıştır.Yapıyı tek bir bütün halinde ele alan ve iç mimariye uygun bir süsleme anlayışının egemen olması prensibi gereği kalemişi süslemeler genelde kubbe pandandif ve üst kat pencerelerin etrafına uygulanmıştır.Kubbe içlerinde , pencere kenarlarında , son cemaat yeri pencere alınlıklarındaki panolar ile iç pencerelerin tavanında, minber külahında ve pandandiflerde yer alan kalemişi özgün nakışlar 19.y.y.'da , tarihi belirlenemeyen bir onarımda kaldırılarak , cami, batı tarzında bezeme ile süslenmiştir.Bu süslemeler 1952-1964 yılları arasında Vakıflar İdaresi tarafından yapılan restorasyonda kaldırılarak 16.y.y. üslubunda kalemişleri yenilenmiştir.Caminin, mahfil tavanlarında yer alan ahşap üzerine kalemişi süslemeler bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan onarımda yapının kalemişi süslemelerine dokunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the Muradiye Mosque, which is research subject, be devoted to generaldecorative principle which dominates the Sinan?s constructions . Modertion isdominantin internal decoration. Generally, avoided frpm excessivesness and structure isn?t covered with decoration.According to principle, which take the scructure as a whole and based on appropriate decorative understanding to interior decoration, İslamic style applied to dome , pandantive and top floor windows.Original İslamic style miniature paintings which took place in dome, Windows, in the last religious community place?s Windows pediment, interior Windows ceiling, minbar spire and in pandifs , was abolished during a repearing in 19 century and mosgue decorated with west style ornamentation . Between 1952-1964, this decorations were abolished with a restoration by Directator of Waqfs and 16 century İslamic style renovated . İslamic style decorations which take place in the mosque?s gathering place?s ceiling comes to the present day without damaged.