Çin'in Tang Hanedanlığı Döneminde Türklerin Çinliler üzerindeki kültürel etkileri
The cultural influences of Turks upon the Chinese in the Period of Tang Dynasty of China
  1. Tez No: 317617
  2. Yazar: NURAY PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Eastern Linguistics and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sui Hanedanlığının yıkılıp 618 yılında Tang Hanedanlığının kurulmasıyla Çin'de yeni bir dönem başlamıştır. Tang dönemi Çin'in ekonomik, siyasi ve kültürel alanda hızla geliştiği bir dönemdir. Bu dönemde Çin'in kuzey bölgesinde yaşayan Türk kavimleriyle devamlı bir kültürel etkileşim içerisine girilmiştir. Bu etkileşim, Tang dönemi soylularından halkına kadar Çin toplumunun her katmanında kendini göstermektedir.Çalışmada bu etkileşimlerden Türk toplumunun müzik, yemek ve giyim kuşam kültürünün Tang dönemi Çin toplumunda yarattığı etkiler ve bu etkilerin sonuçları üzerinde durulmuştur. Konu ile ilgili olarak daha önce yapılmış çalışmalar incelenmiş, Türkçe ve Çince kaynaklar ayrı ayı ele alınmış ve en doğru bilgiye ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the collapse of the Sui Dynasty and the establishment of Tang Dynasty in 618, a new epoch began in China. The Tang period was a time when China developed rapidly in economic, political and cultural terms. In this era, a continuous cultural intercourse with the Turkish clans in the Northern parts of China was initiated. These interactions reveal themselves at every level of Chinese society, from the Tang nobles to the commoners.In this study, the influences of Turkish music, food and clothing on the Chinese of the Tang period and the consequences of these influences have been examined. Regarding the issue, previous works have been studied, both Turkish and Chinese sources have been examined and accuracy was given priority in the process.