Kişilerarası tarz, kendilik algısı, öfke ve depresyon
Interpersonal style, self perception, anger and depression
  1. Tez No: 228067
  2. Yazar: VOLKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, depresyon tanısı almış kişilerde; depresyon, kişilerarası tarz, kendilik algısı ve öfke arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini depresyon tanısı almış 64 depresyon hastası ile depresyonda olmayan 71 normal birey oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların depresyon düzeyleri, kişilerarası tarzları, kendilik algıları, ruhsal iyilik halleri ve öfke düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla Beck Depresyon Envanteri, Kişilerarası Tarz Ölçeği, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Çok Boyutlu Öfke Ölçeği'nin `Kişilerarası Öfke' ve `Öfke ile İlişkili Davranışlar' boyutları kullanılmıştır. Ayrıca bir demografik form kullanılarak; ?yaş, cinsiyet, eğitim durumu? gibi konularda bilgi alınmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre; depresyon tanısı almış bireylerin, normal bireylere göre; kendilik algılarının daha düşük olduğu, kişilerarası tarzlarının daha olumsuz olduğu ve daha fazla öfke yaşantılarının olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre, kendilik algısının, kişilerarası tarzın, öfke davranışlarının ve kişilerarası öfkenin depresyon puanlarını yordadığı bulunmuştur. Tüm sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, olumsuz kendilik algısının, olumsuz kişilerarası tarzların ve öfke yaşantılarının depresyon ile ilişkili olduğu söylenebilir. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between, depression, interpersonal style, self perception and anger was investigated in people who are in depression. The sample of the study is formed by 64 depressive people and 71 non depressive normals. Depression, interpersonal style, self perception, mental wellbeing and anger was investigated. The assessment instruments were the Beck Depression Inventory, Interpersonal Style Scale, Social Comparison Scale, Multidimensional Anger Scale, and the Brief Symptom Inventory. The results revealed that the two groups significantly differed on the study variables, the patient group showing significantly higher anger, negative self perception and negative interpersonal style scores. The hierarchical regression analyses revealed that the depression scores of the patient group and the distress scores of the comparison group could be significantly predicted by the study variables. Self perception, interpersonal style, interpersonal anger and anger behaviors were predictors of depression points. It was concluded that negative self perception, negative interpersonal styles and anger is in correlation with depression. The results have been discussed.