Bilgisayar programlarının fikri hukukta korunması
Copyright protection of computer programs
- Tez No: 228066
- Danışmanlar: PROF. ŞAFAK EREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bilgisayar teknolojisinin ve buna bağlı olarak bilgisayar programlarının yaygın kullanımı, bu alanın istikrarlı ve güvenli bir biçimde hukuken korunması ihtiyacını doğurmuştur. Elde edilmesinin kolaylığı, herhangi bir tekel oluşturmaması, hakkın esnekliği ve uluslararası antlaşmalarda kabul görmesinden dolayı, bilgisayar programlarının fikrî hukuk koruması uluslararası hukukta en uygun koruma yolu olarak kabul edilmiştir.Türk hukukunda bilgisayar programı kavramı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 1/B maddesinin (g) bendinde, ?bir bilgisayar sisteminin özel bir işlem veya görev yapmasını sağlayacak bir şekilde düzene konulmuş bilgisayar emir dizgesini ve bu emir dizgesinin oluşum ve gelişimini sağlayacak hazırlık çalışmalarını ifade eder? şeklinde tanımlanmıştır.Bilgisayar programının eser niteliğine sahip olup olmadığı belirlemesi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken yegane şart, sahibinin hususiyetini taşıyıp taşımadığıdır. Tüm eserlerde olduğu gibi bilgisayar programlarında da eser sahibi onu meydana getiren gerçek kişidir. Eser sahibi meydana getirdiği programdan doğan malî ve manevî haklara münhasıran sahiptir. Tüm hakların çeşitli kanun ve kurallarla belirlenen bir takım sınırları olduğu gibi, fikrî bir çabanın sonucu meydana getirilen bilgisayar programlarını meydana getirenlerin haklarına da bir takım sınırlamalar getirilmektedir.Program sahibinin söz konusu haklarının, sınırlandırıldığı istisnaî haller dışında, onun izni olmaksızın herhangi bir şekilde ihlâli mümkündür. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda eser sahibinin söz konusu haklarının ihlâli durumunda anılan hakların korunmasına yönelik değişik hukukî ve cezaî yaptırımlar düzenlenmiştir.Tezimizin adı ?Bilgisayar programlarının fikri hukukta korunması? dır. Tezimiz bir Giriş kısmı, Dört Bölüm ve bir Sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Widespread usage of computer programs necessitated the protection of them in a steady and secure manner. Copyright is internationally accepted as the most suitable form of protection since it can be obtained easily, does not result any monopoly, and its flexibility.The term computer program is defined in article 1/B of Turkish Copyright Law No. 5846 as ?set of instructions designed so as to enable a computer system to perform a task and function, and prepatory design material leading to development and composition of this set of instructions?.While determining the eligibility for copyright protection of a computer program, the only criteria is whether it has ?characteristic of its author? or not. Similar to other works, the author of a computer program can be natural person (s). Author is the owner of the exclusive moral and economic rights as soon as the program is developed. As all rights are subject to some limitations determined by laws and other rules, the exclusive rights of authors of the computer programs are also subject to limitations.Apart from the exceptional limitations provided by laws, exclusive rights of the author of a computer program can be infringed by others. Some civil and criminal sanctions and remedies are provided by Turkish Copyright Law in case of infringement of author?s rights.The topic of the Thesis is ?Copyright Protection of Computer Programs?. The Thesis consists of an Introduction Part, four Chapters and Conclusion.