Küreselleşme çağında gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sorunu
Developing countries' growing issue in the globalisation era
  1. Tez No: 228068
  2. Yazar: NEVZAT FIRAT KUNDURACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ŞAYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeler için ulusal kalkınma, ulaşmak istedikleri toplumsal, ekonomik, mali ve politik hedeflerin toplamını ifade etmektedir. Ancak birçok ülke bu hedeflere ulaşmak için çok uzun dönemli çabalara rağmen başarıya ulaşamamıştır. Toplumsal yaşamın hemen her alanında köklü değişimlere yol açan küreselleşme sürecinin, ulusal kalkınma ve onun nasıl sağlanacağı üzerinde de etkili ve belirleyici olacağı açıktır. Bu nedenle ulusal kalkınma sorunu, küreselleşme süreciyle bağlantısı ekseninde incelenmiştir. Neo-liberal politikaların aksine küreselleşme çağında da ulus devletlere kalkınma konusunda yaşamsal görev düştüğü, ancak ulus devletler bunu yaparlarken küreselleşmenin getirdiği fırsat ve tehditleri doğru analiz etmiş stratejiler geliştirmeleri gerektiği düşünülmektedir. Çalışmada ulusal kalkınmanın özünde yatan temel unsurların neler olduğu üzerine geliştirilen soyut ve teorik düzeydeki tezler; kalkınmış ülkelerin bunu nasıl başardığı ve kalkınamamış ülkelerin başarısızlık nedenleri ışığında irdelenerek somut ve pratik düzlemde sınanmaktadır. Toplumsal sınıflar arasındaki ve gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasındaki eşitsiz ve sömürüye dayalı ilişkilerin sürdürülemez olduğu, çözümün ise daha eşitlikçi ilişkilerle sağlanabileceği savunulmaktadır. Böylece yeryüzünde yaşayan tüm insanlar beşeri sermayelerini en ileri düzeyde geliştirmeleriyle ve bunu insanlığın hizmetine sunmalarıyla, bireysel gelişimlerinin yanında, ulusal kalkınmanın ve küreselleşmenin de optimum düzeyde gerçekleşmesini sağlayacaklardır.
Özet (Çeviri)
For under-developed and developing countries, national development means the aggregate of social, economic, financial (fiscal) and political goals they want to achieve. However, many of these countries could not succeed despite very long term efforts to achieve these goals. It is obvious that, globalization process, which caused radical changes in all aspects of social life, is going to be effective and decisive in national development and how to achieve it too. So that, national development issue was examined with globalisation process. It is thought that on the contrary of neo-liberal politics national states have vital function about development but national states? developing strategies must analysis global opportunities and risks correctly. In this study, thesis at notional and theoretical level, which studied basic elements of national development examined, in concrete and practical stage, by questioning in the light of how developed countries succeeded and the reasons for the failure of under-developed countries. In this study, it is argued that; relations between social classes and relations between developed and developing countries which are unequal and founded on exploitation, is unsustainable and the solution can be attained through equitable relations. So that, human beings all around the world by developing their human capital perfectly and serving their human capital to humanity, beside they get personnel progress, they work for materialize the national development and globalisation at the optimun level.