Karşılaştırmalı Hukukta sözleşmelerin kanuna, ahlaka ve adaba aykırılığı sorunu
The problem of the contracts which are contrary to law, moral and customs in Comparative Law
  1. Tez No: 228079
  2. Yazar: PELİN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tezimizin konusu ? Karşılaştırmalı Hukukta Sözleşmelerin Kanuna, Ahlaka, Adaba Aykırılığı Sorunu?dur. Çalışmamız, giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, konunun sunulmasından sonra, sözleşme özgürlüğü ve sınırlarına değinilmiştir.Birinci bölümde, sözleşme özgürlüğünün sınırı olarak kanuna, ahlaka, adaba aykırılık kavramı ve kapsamı ve de kavrama ilişkin çeşitli hukuk düzenlerinde yer alan hukuki düzenlemeler incelenmiştir.İkinci bölümde ise, sözleşmelerde görülen hukuka ve ahlaka aykırılık türleri, sözleşmenin yapılmasının ya da sözleşmede yer alan taahhüdün hukuk düzenince yasaklandığı veya ahlaka aykırı olduğu durumlar ile sözleşmenin ediminin veya amacının hukuka veya ahlaka aykırı olduğu durumlar gruplanarak ve mahkeme kararları da göz önünde bulundurularak incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, hukuka veya ahlaka aykırı sözleşmelerin yaptırımları ve hukuka veya ahlaka aykırı sözleşmeler uyarınca verilenlerin iadesi sorunu incelenmiştir.Sonuç bölümünde, bu tez çalışması ile ulaşılan sonuçlar Karşılaştırmalı Hukuk prensibi çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is ?The Problem of the Contracts Which Are Contrary to Law, Moral, Customs in Comparative Law?. The thesis consists of three parts except for introduction and conclusion.In the introduction part, after the presentation of the subject, freedom of contract and its limits is explained.In the first part, as a limit of freedom of contract, the concept of illegality and immorality and the legal arrangements related to this concept are examined in various legal families.In the second part, in light of the court decisions, the types of illegality or immorality in contracts such as the immoral or forbidden contracts and the contracts that have an illegal or immoral performance or subject matter which are gathered into groups are analyzed.In the third part, the sanctions of illegality or immorality and the problem of the restitution are examined.In the conclusion part, the consequences reached by this thesis are evaluated within the principles of comparative law.