Nathaniel Hawthorne'un Kızıl Damga romanı ile Kate Chopin'in Uyanış romanının Sigmund Freud'un psikanalitik kuramı açısından incelenmesi
The analysis of Nathaniel Hawthorne's the scarlet Letter and Kate Chopin's the awakening by Sigmund Freud's psychoanalytical approach.
  1. Tez No: 228109
  2. Yazar: GAMZE EĞRİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde Nathaniel Hawthorne'un Kızıl Damga romanı ile Kate Chopin'in Uyanış romanı Sigmund Freud'un psikanalitik kuramı açısından incelenmiştir. Freud'un Haz İlkesinin Ötesinde Ben ve İd adlı eserinde bahsettiği bazı kuram ve kavramlar söz konusu romanlara uyarlanmıştır. Haz ilkesi kavramı ve sonrasında bu ilkenin gerçeklik ilkesi ile çatışması durumu romanların başkişileri Edna ve Hester'a uyarlanarak incelenmiştir. Freud'un eserinde bahsettiği ego, id ve süper ego kavramları romanlardaki karakterlerde ve nesnelerde incelenmiştir. Freud'un psikanaliz-hasta ilişkisi karakterlerin kendi arasında ve okur ile karakterler arasında irdelenmiştir. Tezin bazı bölümlerinde formalist yaklaşımdan faydalanılarak, simge ve semboller açıklanmaya çalışılmıştır. Freud'un geçmişle uzlaşma ve yineleme takıntısı gibi düşünceleri farklı karakterlere uyarlanmıştır.Karakterlerin bilinçaltındaki düşünceleri ortaya çıkarılarak, analizleri yapılmış, okurun karakterlerin iç dünyalarını anlamalarına yardımcı olunmuştur. İnsanoğlunda egemen olan dürtülerden söz edilmiş, uygunsuz dürtülerin bastırılmasındaki süreç, karakterlerin yaşadıkları süreçlerle bağdaştırılmıştır. Freud'un ceza düşleri, suçluluk ve vicdan konularından da faydalanılmıştır. Kısacası, Freud'un psikanalitik yaklaşım kuramı hem romanın hem de karakterlerin ayrıntılarıyla incelenmesi konusunda okura çok yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a psychoanalytic perspective in Nathaniel Hawthorne?s The Scarlet Letter and Kate Chopin?s The Awakening The Introduction presents a discussion of psychoanalysis and why it is useful for analyzing literary works. In the first chapter, the psychoanalytical concepts of pleasure principle, reality principle, ego, id, superego, fort da game and life and death instincts are analyzed in relation to the characters in the Scarlet Letter. In the second chapter, two novels are compared and contrasted in terms of psychoanalytical concepts. The major characters? way of life, their personalities and their place in the society are discussed. The symbols in both of the novels are analyzed with the help of formalistic approach. The conclusion consists of the results found during the study.