Refik Halid Karay'ın Yatık Emine adlı eseri ile Nathaniel Hawthourne'un Kızıl Damga romanının feminist edebiyat kuramı ve eleştirisi açısından karşılaştırılması
Comparison of Refik Halid Karay's Yatık Emine and Nathaniel Hawthourne's the Scarlett Letter novel in terms of feminist literary theory and criticism
- Tez No: 815629
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türk edebiyatının çok yönlü kalemlerinden biri olan Refik Halid Karay (1888-1965) Anadolu'ya sürgüne gönderildiği dönemlerde Memleket Hikâyelerini yazmıştır. Dönemin sosyal-kültürel yapısının da gözler önüne serildiği eserinde, Yatık Emine (1919) adlı hikayesi tasvirlerindeki gerçeklik ve ayrıntılı gözlem gücü ile dikkat çekmiştir. Amerikan edebiyatının güçlü ve aykırı kalemlerinden olan NathanielHawthorne (1804-1864) görev yaptığı yerden ayrıldığı süreci acı ve tatlı yönleri ile anlattığı ayrıca da Püritenler 'in katı yaşamını ortaya koyduğu eseri The Scarlett Letter 1850 (Kızıl Damga) ile Amerika'da çok satan eserler içerisinde yerini almıştır. Bu çalışmanın amacı, Türk edebiyatından Refik Halid Karay'ın“Yatık Emine”öyküsü ile NathanielHawthorne'un“Kızıl Damga”adlı eserini feminist edebiyat kuramı ve feminist eleştirisi bağlamında karşılaştırmaktır. Çalışmada feminist edebiyat kuramı ve feminist eleştirinin tarihsel gelişiminin yanında Refik Halid Karay ve NathanielHawthorne'un hayatları, edebi kimlikleri ve eserlerine de yer verilmiştir. Tezin odak noktasını, feminist edebiyat kuramı ve feminist eleştirinin de ele aldığı toplumsal cinsiyet, bekaret, aşağılanma, aldatma, ataerkillik vb. temel kavramlar üzerinden incelemek oluşturmaktadır. Bu bağlamda“Yatık Emine ve Kızıl Damga”adlı eserlerde yer alan kadın karakterler seçilen temel kavramlar üzerinden karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Refik Halid Karay (1888-1965), one of the versatile writers of Turkish literature, wrote Homeland Stories when he was exiled to Anatolia. In his work, which also reveals the socio-cultural structure of the period, Yatik Emine (1919) drew attention with the reality and detailed observation power in his depictions. His work The Scarlet Letter 1850 (Kızıl Damga), which he tells about the aspects and also reveals the strict life of the Puritans, has taken its place among the best-selling works in America. The aim of this study is to compare Refik Halid Karay's“Yatık Emine”story from Turkish literature and Nathaniel Hawthorne's“Kızıl Damga”in the context of feminist literary theory and criticism. In the study, besides the historical development of feminist literary theory and criticism, the lives, literary identities and works of Refik Halid Karay and Nathaniel Hawthorne are also included. The focus of the thesis is on gender, virginity, humiliation, deception, patriarchy, etc., which feminist literary theory and criticism also deals with. examines the basic concepts. In this context, the female characters in the works named“Yatık Emine and The Scarlet Letter”were examined by comparing them on the basis of selected basic concepts.