Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Topluluğu ve Türk Rekabet Hukukunda kartel anlaşmalarının denetimi
Detecting, investigating and punishing cartels in the US, EU and Turkish Competition Law
- Tez No: 228111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
OECD'nin 1998 tarihli ?Kartellerle Etkili Şekilde Mücadele Edilmesine İlişkin Tavsiyesi?nde, ?kartellerin en ciddi rekabet ihlali olduğu? ifade edilmiştir. Başta Türkiye olmak üzere, pek çok ülkenin rekabet yasasını kabul ederken model olarak dikkate aldığı ABD ve AB antitröst mercilerinin yöneticileri de bu yönde görüş belirtmiştir. Ancak başka bir OECD çalışmasına göre, karteller yeterince tanınmamaktadır. İlgili çalışmada, ?kartellere yönelik bilgi eksikliğinin yalnızca kamuoyunda değil, rekabet otoriteleri çalışanlarında da bulunduğu? ifade edilmiştir. Bu bilgi eksikliği önemli sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, tezin amacı, kartelleri tanıyarak, etkili mücadele yollarını araştırmak ve bu sayede Türk rekabet hukukunda olması gerekenlere ilişkin görüşler ortaya koymaktır.Bunun için birinci bölümde, önce kartel kavramına, ardından zararlarına, son olarak da kartellerin gizliliğini temin etmek için yapılanlara yer verilecektir.İkinci bölümde, bugünkü noktaya nasıl gelindiğini anlayabilmek için, modern rekabet yasaları öncesi, ABD ve AB örneklerinde, kartellerle mücadeleye, tarihsel bir süreç içinde bakılacaktır.Birinci ve ikinci bölümler vasıtasıyla kartelleri tanıdıktan sonra, nasıl mücadele edilebileceği araştırılacaktır. Bunun için, önce, ağırlıklı olarak ABD ve AB olmak üzere, dünyanın önde gelen rekabet otoritelerinin kartelleri ortaya çıkarmak ve soruşturmak için kullandıkları araçlar hakkında bilgi verilecektir. Ardından ortaya çıkarılan ve soruşturulan kartellere uygulanabilecek etkili yaptırımların neler olduğu konusu tartışılacak; bu çerçevede, son yıllara damgasını vuran kartel üyelerine hapis cezası verilmesine ilişkin tartışmalara yer verilecektir.Son bölümde ise, önceki bölümlerde sunulan bilgiler çerçevesinde, Türk rekabet hukuku uygulamalarında olan ve olması gerekenler üzerine görüşler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
OECD states in its 1998 Recommendation of the Council concerning Effective Action against Hard-Core Cartels that ?cartels are the most egregious violations of competition law?. The officials of antitrust authorities of the US and the EU, regarded as models by many countries adopting antitrust laws, express similar opinions. Despite this acknowledgement, the supreme evil of antitrust is not sufficiently known. According to another OECD study, not only public but also antitrust authorities? officials underestimate the harm and clandestine nature of cartels. This knowledge gap is a serious impediment to action against cartels since it causes insufficient legislation and ineffective enforcement. Therefore, the aim of this thesis is to identify ?the supreme evil of antitrust? and to seek for effective fighting ways.Thus, section 1 will examine the concept of cartel, the harms cartels cause and the methods to be followed in order to ensure the secrecy of cartels.Section 2 will examine the fight against cartels in an historical perspective. To this end, respectively, how pre-modern competition laws, the US and the EU competition law have dealt with cartels will be discussed.Section 3 will present the investigative tools used to detect and investigate cartels. Section 4 will discuss effective sanctions including imprisonment against cartel participants.The last section will put forward opinion about Turkish competition law, on the basis of the discussion and evaluation in previous sections.