Kur'an'a göre şeytanın insanı aldatma yöntemeleri
Acording to Quran methods of deception of the satan
  1. Tez No: 228115
  2. Yazar: İLYAS ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Şanlı, İlyas, Kur'an'a Göre Şeytanın İnsanı Aldatma Yöntemleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Şevki Saka, 197 s.Varlık âleminin gözle göremediğimiz üyelerinden olan melekler iyiliği, şeytanlar ise kötülüğü temsil etmektedirler. Cinler ise insanlar gibi iyilik ve kötülük yönleri olan varlıklardır.İlk insan Hz. Âdem yaratıldığında Allah (cc) meleklere ve onların yanında bulunan İblis'e ona secde etmelerini emretmişti. Bütün melekler bu emri derhal yerine getirmişler, ancak İblis bundan kaçınmıştı. Bu tavrı yüzünden Cennet'ten kovulunca, bu cezayı almasına Hz. Âdem'in sebep olduğu düşüncesiyle onu ve onun zürriyetini saptıracağına ant içmişti.Hz. Âdem ve eşi Cennet'te yaşarlarken İblis bir şekilde onlara vesvese vererek Yüce Allah'ın kendilerine yasaklamış olduğu ağacın meyvesinden yedirmiş, böylece onları da Cennet'ten indirmeyi başarmıştı.İşte şeytanla (özel adıyla İblis) insanın ilk ilişkisi bu şekilde cereyan etmiştir. Artık insan ve şeytan arasındaki mücadele yeryüzünde devam edecektir.Şeytan insanı aldatıp onu ebedi azaba sokmak istemektedir. O, bu gayesine ulaşabilmek için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Şeytan bu yöntemleri uygulamaya koyarken insanın nefsiyle işbirliği içerisindedir. Tüm bunlara rağmen şeytanın ihlâslı kullar üzerinde hiçbir hâkimiyeti yoktur. Onun işbirliği yaptığı nefis, eğer irade zayıflığı içerisinde ise onun hâkimiyetine girmekten kurtulamayacaktır.Her konuda adil olan Yüce Allah bu konuda da adilce bir davranışla şeytana vermiş olduğu silahları kullanma yetkisine karşın insana da bu silahlardan nasıl korunacağının yollarını göstermiştir. Artık gerisi insana kalmıştır; o, ya şeytanın sultasına boyun eğerek ebedi azapla cezalandırılacak veya bu yolları tatbik ederek kurtuluşa erenlerden olacaktır.
Özet (Çeviri)
Şanlı, İlyas, According to Quran Methods of İnducement of the Satan, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Şevki Saka, 197 p.Angels which we don?t see, represent goodness. However devils represent badness. Some of goblins represent badness and the others represent goodness like human.When Adam was created, The God charged that angels and the devil prostrate to Adam. Angels immediately got this charge but the devil didn?t. Because of this, the devil was discussed from heaven. The devil hold Adam responsible and it took oath that angle Adam and his generation.When Adam and his wife were in heaven, the devil got them apprehensiveness. The devil conduced that they ate forbidden apple which was prohibited to them by The God. Because of the devil, Adam and Eva were discussed from heaven.Human met the devil at first with this action. This combat between human and the devil have continued on earth.The devil want to beguile human and see human in hellish torture. The devil use different methods to getting this aim. When the devil practise this methods, it does with human soul. The devil don?t angle human who have good faiths. If soul of human is weakness, the devil capture that human.The God is equitably everytime. The devil have armament. However human get that protecting devil?s plans. If human abide to the devil, they are punished. Or human use protecting methods and after that they are awarded with heaven.