İ-câz açısından bakara sûresinin incelenmesi:İtikâdi, siyasî, iktisadî, eğitim ve öğretim konularının tespiti ve bunların ilkelerini tespit etmek
Investigation of co-op:The determination of thematic, political, economic, education and teaching subjects and determining their principles
- Tez No: 459669
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
A brief on the different subjects in my study on Al Baqarah Surah: It becomes clear that Al-Baqara is one of the most important Surah in Quran , since this Surah is full of moral lessons and answers for the unbelievers, whom many times try to open suspicions about the truth of Islam. The very beginning of the Surah is (There is no doubt in Quran), so this verse tells us that Quran is the truth and it's the word of our Allah and the right path of life. Then Our Allah presents another truth about Quran which is (This book is the right path for the believers) which means it is the catalogue of Muslims to apply in their life. All these speeches and words could be regarded as the approaches for our spirit and lights for our soul. If we believe in our Allah, his prophets , his books, angles and all the piles of Islam then we fulfilled the conditions as believers and Muslims. All promises the Muslims that he will grant them Al Janna which means heaven , if the Muslim belive in the principles of Islam and put them in action in their life. As we mentioned , this Surah is full of moral lessons, the Surah clarifies the customs and characteristics of Muslims , disbelievers and Hypocrites in accordance with principles of Islam. May a person ask why our Allah has described the hypoactive peoples more than Muslims and unbelievers, the answer is that the Muslims is clear and the unbelievers also are clear but the hypocrite peoples are not easy to know them , since they use different ways to be similar to Muslims but actually they are not Muslims and pretend that they are Muslims.“This is the Book (the Qur'ân), whereof there is no doubt, a guidance to those who are Al-Muttaqûn.”“This is the Book, whereof there is no doubt…”i.e. there is no doubt that this Qur'an is descended from Allah [Exalted be He].
Özet (Çeviri)
Bakara suresi İslami hükümleri kapsaması bakımından Kur'an'ın en önemli surelerdendir. Çünkü Bakara suresi İslam ve Kur'an aleyhine atılan bütün tüm olumsuz fikirlere, şek ve şüphelere cevap vermektedir. 1 ذَلِكَ الْكِتَابُ لََ رَيْبَ فِيه Bundan dolayı diyebiliriz ki, Kur'an Allah'ın yeryüzündeki tek sağlam ipi ve insanı ve beşeriyeti hava ve şeytanın şerrinden koruyan yegane kalesidir. Nasıl ki, halis müminin aklına ve kalbine bir hidayet rehberidir. Allah bu konuda: هُدًى لِلْمُتَّقِيَ 2 dedikten sonra bu müminleri dünya ve ahretin en güzel özelliğiyle vasıflandırarak şöyle diyor: 3 الَّذِينَ ي ؤُْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلََةَ وَمَِِّا رَزَقْ نَاهُمْ ي نُْفِقُونَ mümin adamın şiarı bu vasıflar olmalı ve özellikle mümin bu vasıflara hakkıyla sahip olmak için çaba göstermelidir. Yani bu vasıflar müminin kalbi, fikri ve ruhu için günahlardan sakınmak ve heves ve şeytanın vesveselerinden korunmak için bir jimnastik görevini görmektedirler. Mesela: Allah'a ve yaratığı zahir ve gaip şeylere iman edip namaz kılıp oruç tuttuğumuzda ve malımızdan bir miktarını muhtaçlara infak edip semavî kitaplara, peygamberlere ve ahiret gününe iman ettiğimiz zaman kurtuluş ve felahın tacını giymiş oluruz. Zira Allah Teâlâ şöyle diyor: 4 أُو لَئِكَ عَلَى هُدًى مِنْ رَبِِّّمْ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ Çoğu insanın kıyamet gününde imtihanı kaybetmesi ve daha sonra cehennem yuvarlanmasının sebebi günah ve isyanlarla hava heveslerinin peşinden gitmeleri olmuştur. Ancak biraz önce ayetlerde geçen vasıflara tutunup onlara göre amel edenler kurtuluşa erip cennete girmişlerdir. Bu sure de biraz düşündüğümüz zaman onun insanları üçe taksim ettiğini ve yaptığı bu taksimatın beyanıyla başladığını görürüz. Evvela, Allah'a ve onun dinine karşı vefakâr, sadık ve muhlis müminlerin özelliklerini saydıktan sonra Allah'ı ve peygamberlerini inkâr eden kâfirlerden söz etmektedir. Daha sonra kâfirlerin en tehlikelisi olan, İslam ve insanlık için büyük tehlike arz eden münafıklardan ve onların batıl inançlarından bahsetmektedir.