Örgütsel öğrenmede bilgi merkezinin rolü
The role of information center in organizational learning
  1. Tez No: 228121
  2. Yazar: MALİK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Öğrenme, bireysel yaşamda olduğu gibi, örgütsel yaşamda da önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle yaşanan ekonomik, siyasal, kültürel ve teknolojik değişimleri örgütsel etkinliklere yansıtmak isteyen örgütlerin öğrenme çabası içine girdikleri ve örgütsel öğrenmeyi bir örgüt kültürü haline getirdikleri görülmektedir. Günümüzde değişimler bilgi tabanlı olduğundan bilgi edinmede ve bilgiyi etkin kullanmada örgütsel öğrenme son derece önemlidir. Sahip olduğu basılı ve elektronik enformasyon kaynakları ile örgütün etkinliklerine yönelik enformasyon gereksinimini karşılamakla yükümlü bilgi merkezi, çalışanların gereksinim duydukları enformasyonu ve bilgiyi temin ederek öğrenmelerine katkı sağlamada önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada, örgüt, örgütsel kültür, örgütsel değişim, öğrenme kavramları ve örgütsel öğrenme süreci irdelenmiş, bilgi merkezinin sahip olduğu enformasyon kaynakları ve sunduğu hizmetlerle örgütsel öğrenme sürecine ne şekilde katkı sağladığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Learning has an important place in organisational life as it has in the individual life. For its reason, it is seen that the organisations, which want to reflect the economical, political, cultural and technological changes to the organisational learning, struggle to learn and they make the organisational learning an organisational culture. Since the changes are information based today, the organisational learning is extremely important both in obtaining and using information effectively. The information center, which is responsible for meeting the organisation?s information needs directed the organisational activities with its printed and electronic information sources, has an important place in meeting the information needs of the organisation?s staff and thus make contributions to their learning.The present study examined the concepts of organisation, organisational culture, organisational change and learning and the process of learning and put forward how the information center contributes to the organisational learning process with its information sources and services.