Kamu yönetimi disiplininde Dwight Waldo düşüncesi
Dwight Waldo?s thought on public administration discipline
  1. Tez No: 228162
  2. Yazar: MEHMET ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Elli yılı aşan bir süre boyunca kamu yönetimi alanına büyük katkılar yapan Dwight Waldo zamanımızın en önemli kamu yönetimcilerinden ve disiplinin kurucularından biri olarak kabul edilmektedir. Waldo, kamu yönetiminin aslında siyaset kuramı olduğunu söyleyen ve kamu yönetiminin temel konularını Batı siyasal düşüncesi bağlamında kavramlaştıran ilk kamu yönetimi düşünürlerinden biridir. Bütün bir 20. yüzyılın ve kamu yönetimi alanı ve çevresinde meydana gelen temel dönüşümlerin tanığı olan Waldo kamu yönetimi disiplininin durumu ve gelişimi üzerine bir yaşam boyu düşünmüş ve yazmıştır. Ancak, bir yönetici, yönetimci, akademisyen, yazar ve eğitimci olarak taşıdığı yaşamsal öneme karşın eserleri Türkçeye hiç çevrilmeyen Waldo Türk kamu yönetimi dünyasında yeterince tanınmamaktadır.Alanda oynadığı merkezi rolü ve yukarıda belirtilen önemini göz önüne alan bu çalışma kamu yönetimi disiplini ve uygulamasında günümüzde meydana gelen gelişmeleri anlayabilmek açısından Waldo düşüncesini güçlü bir araç olarak görmekte ve Waldo'nun çalışmalarını kamu yönetimi alanının gelişimi ile koşut olarak ayrıntılı bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dwight Waldo who made great contributions to the field of public administration over fifty years has been considered as one of the most important public administrationists of our time and as one of the founders of the discipline. He is one of the first intellectuals who claimed that public administration is in fact a political theory and who conceptualized fundamental issues of public administration within the overall context of Western political thought. Having witnessed the entire twentieth century and the major transformations took place in the field of public administration and its environment, Waldo spent a lifetime thinking and writing on the state and the development of the discipline. But despite his vital importance for the field as a public administrator, administrationist, scholar, writer and educator, Waldo?s works have never been translated to Turkish and therefore who is not known enough in Turkish public administration world.Taking into consideration the central role he played and his importance for the field stated above, this study considers Waldo?s thought as a powerful framework for understanding the developments taking place in our time in both the discipline and the practice of public administration and aims at examining his works in detail and in conjunction with the development of field of public administration.