Konu ve yapı bakımından Kırgız peri masalları
Kirghiz fairy tailes
- Tez No: 228200
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLZURA CUMAKUNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Konu ve Yapı Bakımından Kırgız Peri Masalları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Gülzura CUMAKUNOVA, x + 383 s.Bu çalışmada Kırgız Peri masalları konu ve yapı bakımından ele alınarak incelenmiştir. İnceleme yapılırken öncelikle yirmi iki masal metni Kırgızca'dan Türkçe'ye aktarılmış, daha sonra bu metinler üzerinde yapısal ve tematika inceleme yapılmıştır.Masalların yapısal incelemesi yapılırken Propp metodu uygulanmış ve bu inceleme sonunda masallardaki kahramanların fonksiyonlarının sınırlı olduğu görülmüştür.Masalların tematik incelemesi yapılırken Kırgız peri masallarında tespit edilen motifler Motif Index Of Folk Literature'e göre tasnif edilmiştir.Masalların Latin harfli aktarmalarına ve Türkçe çevirilerine ise tezin son kısmında yer verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Masal, Kırgız masalları, yapısal inceleme, masal Motifleri.
Özet (Çeviri)
Kırghız Fairy Tales In Terms Of Theme and Structure, Postgraduate Thesis, Adviser: Gülzura CUMAKUNOVA, x + 383 page. In this study, Kirghiz fairy tales were studied in terms of theme and structure. First of all, twenty two Kirghiz fairy tales were translated into Turkish and then a thematic and structural study of the texts were carried out.In conducting the structural study of the texts The Propp Method was employed and this has indicated that the main characters in the tales have limited functions.The motifs established to be present in the Kirghiz fairy tales following the thematic study were classified in accordance with the Motif Index of Folk Literature.The last part of the thesis deals with the latin presantations and Turkish translations of the tales.KEY WORDS: Tale, Kirghiz fairy tales, structural study, tale motifs.