Birri Mehmed Dede Divanı'nın muhteva incelemesi
The content analysis of the Divan of Birri Mehmed Dede
- Tez No: 228218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİKAR GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
Bu çalışma ile Birri Mehmed Dede Divanı'nın muhteva incelemesi konusu üzerinde durulmuştur.Birri Mehmed Dede, içte ve dışta siyaset, ekonomi ve sosyal alanda çalkantıların yaşandığı bir dönemde (XVII. yüzyılın sonu XVIII. yüzyılın başı) çalışmamızın konusunu oluşturan Divan'ını, devrin kaybolan kültürel ve dini değerlerine sahip çıkan bir tarzla, meydana getirmiştir.Manisa Mevlevihanesi'nde yetişen ve ?dede?lik ünvanına sahip olan şairimiz, söz ve anlatım gücü ve eserlerindeki mana derinliği ile dönemin usta şairlerinin takdirini kazanmıştır.Çalışmamızda Birri Mehmed Dede Divanı'nda dini ve tasavvufi muhtevanın büyük bir yere sahip olduğu tespit edilmiştir.Birri Mehmed Dede'nin devrin hakim sanat anlayışı ve edebi üsluplarına bağlı kaldığı görülür. Kullanmış olduğu dil de yine döneminin özelliklerini yansıtır.Birri Mehmed Dede, İstanbul'dan uzak olmasına ve esnaf bir şair olmasına rağmen, sanat konusundaki Allah vergisi üstün özelliği, eserlerindeki derin muhteva ve anlam yoğunluğu ile edebiyat dünyasında haklı bir şöhrete sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been specialized on the content analysis of the Dîvân of Birrî Mehmed Dede.Birrî Mehmed Dede wrote down his Divan , which constitutes our study?s subject, in a time period in which there were political ,economical and social upheavals in the social field at home and abroad ( at the end of the XVII. century - in the beginning of the XVIII. century ) in order to hold the lost cultural and religious values of the era.Birrî Mehmed Dede who grew up in The Manisa Mevlevihane is our first poet who had the title of ? Dede ?. He won the approval of the other poets by the power of his speech and expressions and his depth of meaning in his literary works.In our study, it has been confirmed that the religious and sufistic content hold the large part of the Divan of Birrî Mehmed Dede.It is obviously seen that Birrî Mehmed Dede always stick to the concept of the art and literary style of the era.And also the literary speech that he used in his works reflects the characteristics of the era.Although Birrî Mehmed Dede was far away from İstanbul and also he was a poet who deals with trading at the same time; by his genetic endowment in art, he had a literary fame because of the depth of content and meaning consistency in his works