Rıfat Baba Dîvânı(inceleme – metin – dil içi çeviri)
Divan of Rıfat Baba (review – text – intralingual translation)
- Tez No: 910872
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 487
Özet
Klâsik Türk edebiyatında şairlerin şiirlerini topladıkları defterlere“Dîvân”adı verilmiştir. Tarih boyunca yazılan divanlardan biri de inceleme fırsatı bulduğumuz 19. asırda yaşayan Adıyamanlı Rıfat Baba'nın Dîvân'ıdır. Bu çalışma, Rıfat Baba ve Dîvân'ını tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu hususta sanatçının şiir ve dünya görüşü, ele aldığı konular, kullandığı dil özellikleri, yaşadığı muhit olan Adıyaman çerçevesinde incelendi; şiirlerin kültürel ve sanatsal değerleri saptanmaya çalışıldı. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı, sanat görüşü, eserleri tanıtılmaya çalışıldı ve söz konusu eserin müstensihi ve musahhihi üzerinde duruldu. İkinci bölümde eserin muhteva incelemesi yapıldı. Üçüncü bölümde ise eserin aktarılmasında izlenen yöntemler sıralandı, çalışmamızın asıl konusunu oluşturan ve 186 sayfadan oluşan Rıfat Baba Dîvânı transkribe edilerek dil içi çevirileriyle birlikte verildi. Rıfat Baba Dîvânı, 19. yüzyıl Adıyaman'ıyla ilgili çok önemli kültürel, tarihî ve edebî bilgiler vermektedir. Bu çalışmada şairin duygu ve düşünce dünyasını şekillendiren kavramlar üzerinde duruldu, dönemin kültürel unsurları şiirlere yansıdığı ölçüde belirlenmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Divan was a record where poets in the Classical Turkish Literature collected their poems. One of the Divans that was written in the history is the Divan of Rıbat Baba, written by the Rıfat Baba of Adıyaman who was a 19th century Divan poet. This study aims to introduce Rıfat Baba and his Divan which has never been studied elabourately. To do this, poet's perception of life, understanding of poetry, characteristics and features of his literary style, subjects used in his poets were analysed in the context of Adıyaman and its surroundings where he lived. Both cultural and artistic values of his work aimed to be understood. This study has three chapters. In the first chapter, both poet's life, his conception of art and his works were aimed to be presented. Scribal and corrector of his aforementioned work were also emphasized. In the second chapter, approaches that were followed during the research process were explained. Rıfat Baba Divanı which is composing of 186 pages and the main concern of this study were transcribed and presented with its intralingual translation. Rıfat Baba Divanı provides significant cultural, historical and literary information about 19th century in Adıyaman. The study emphazises the notions shaping the Poet's world of thought and his emotions. Cultural features of his era were sought within his poems as much as he reflected.