Kıbrıs sorununun belgesellerdeki sunumu: Türkiye'de üretilen belgeseller üzerine bir inceleme
Presentation of the cyprus issue in documentaries: A review of documentaries produced in Turkey
  1. Tez No: 228219
  2. Yazar: GÖZDE GAYDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVİLAY ÇELENK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Kıbrıs Sorunu? 1950'lerin ortalarından itibaren Türkiye'nin en önemli dış politika konularından birini oluşturmaktadır. Zira 1950'lerden sonra Türkiye'nin resmi politikasında Kıbrıs sorunu, ?milli bir dava? olarak görülmeye başlamıştır. Türkiye'de resmi politikanın Kıbrıs sorununda ürettiği milliyetçi/sahiplenmeci tutum, gerek yazılı basında gerek görsel medyada sürekli gündeme gelmektedir. Bu çalışmanın konusu Kıbrıs sorununun, Türkiye'de üretilen belgesel filmlerdeki sunumudur.Çalışma kapsamında incelenen Kıbrıs Belgeseli ve Hangi Kıbrıs belgeseli, farklı dönemlerde yapılmış olmalarıyla birlikte Kıbrıs Belgeseli resmi ideoloji çizgisinde ve Hangi Kıbrıs belgeseli eleştirel bakış açısına yakın olan belgesel filmlerdir. Ancak, iki belgesel de, söylemini ve kurgusunu resmi ideolojinin kurduğu alan içinden üreterek, dönemin egemen politikasına ve söylemlerine uygun bir çizgi geliştirmişlerdir. Öte yandan, iki belgeselde Kıbrıs sorununu salt milliyetçiliğe bağlamakta, sınıfsal çatışmaları ve çıkarları göz ardı ederek egemen söylemin Kıbrıs sorununa dair resmi politikasını yinelemektedirler.
Özet (Çeviri)
? Cyprus Problem? has been one of the main foreing affairs policies of Turkey since mıd 1950?s. From 1950 Turkey?s official foreing policy about Cyprus had been looked and seen as ?national problem?. Official policy in Turkey has given rise to protectorate and/or nationalism, getting the attention of press and the visual media. The objective of this study is the presentation of ?Cyprus Problem? in the productions of documentary fılms in Turkey.The documentaries, ?Kıbrıs Belgeseli? and ?Hangi Kıbrıs? that have been studied were produced at different times. Where Kıbrıs Belgeseli reflected the official point of view the Hangi Kıbrıs put forward the critical point of view. Both documentaries were based and produced on official line of ideology and was reflected as so. On the other hand both of the documentaries have put the Cyprus Problem solely on nationalism ignoring the class struggle/ benefits and the official point of view is put forward repeadetly.