Kiralanan taşınmazların ilamsız tahliyesi
Evacuation without judgment of leased real estate
  1. Tez No: 228221
  2. Yazar: ŞANVER KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 535
Özet
Türk hukukunda taşınmazların tahliyesi, Borçlar Kanunu ve 6570 sayılı Kanunda düzenlenmiştir. Kiraya veren bu Kanunlarda öngörülen tahliye nedenlerine dayalı olarak sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açar. Mahkemeden alacağı tahliye ilamını icra dairesine ibraz ederek ilamlı icra yolu ile taşınmazını tahliye ettirebilir. Ancak bu yolla tahliyeyi sağlamak uzun sürer. Bu nedenle taşınmazların ilamsız tahliyesi ile ilgili hükümler İcra ve İflas Kanunumuzun 269-276 maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bu hükümler İsviçre'de bulunmamaktadır. Kural olarak ilamsız icra sadece para ve teminat alacaklarına ilişkindir. Taşınmazların ilamsız tahliyesine ilişkin hükümler bu kuralın istisnasını oluşturmaktadır. Kanunun eksik ve yetersiz düzenlemesi nedeniyle uygulamada karşılaşılan zorlukları Yargıtay, emsal içtihatları ile çözmeye çalışmıştır. Kanunumuz sadece iki tahliye sebebine dayalı olarak ilamsız tahliye takibini düzenlemiştir. Bunlardan kira borcunun süresinde ödenmemesi nedeniyle tahliye yolu tezin ikinci bölümünde, kira süresinin sona ermesi nedeniyle ilamsız tahliye yolu tezin üçüncü bölümünde incelenmiştir. Birinci bölümde ise ilamsız tahliye takibinde taraflar ve yetkili icra dairesi incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, icra mahkemesinin tahliyeye ilişkin kararlarının hüküm ve sonuçları incelenmiştir. Tezin sonuç bölümünde mevcut hükümlerin ne şekilde değiştirilmesi veya tamamlanması konusunda ilerde yapılacak kanun tekliflerine yardımcı olmak için somut teklif ve öneriler yer almaktadır. 2008 yılı Türk Borçlar Kanunu Tasarısı ile ilamsız tahliyeye ilişkin hükümler arasında uyumu sağlamak için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Sonuç olarak bu tezde basit ve kısa bir sürede sonuç alınması nedeniyle uygulamada sıkça başvurulan ilamsız tahliye yolunun aksayan yönleri ele alınarak olması gereken hukuk bakımından çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evacuation of real estate in Turkish law is governed by Obligation Code and by Law No:6570. The lessor brings an eviction case grounding the causes of evacuation which are stipulated in these codes at Peace Court of civil jurisdiction. Submitting the writ of tribunal regarding evacuation, he or she may recover his or her property by evacuation via the court?s ruling. This process, however, can be quite time consuming. For that reason, evacuation without judgment is regulated by articles 269-276 in the Execution and Bankruptcy Code. These provisions don?t exist in Switzerland. As a rule, evacuation without judgment relates to money and secured loans. The provisions related to the evacuation without judgment of real estate constitutes an exception to this rule. The Court of Cassation has attempted to solve problems that have arisen from inadequate and inappropriate provisions in the law by means of precedent.Only two types of executions for evacuation without judgment are regulated by Turkish Law. One of these, in which evacuation is gounded on the default of lessee, is examined in the second part of the thesis. The other means of evacuation, which is grounded on expiration of the rental term, is examined in part three. Two subjects are covered in part one; the parties involved in the execution of an evacuation and the necessary venue for an evacuation office. In part four judicial results of verdicts regarding evacuation issued by the court of execution are examined. The final part of the thesis discusses the concrete offer and suggestions about amendments that need to be added to the current provisions. Legal regulations must be created to arragne the provisions necessary for evacuation without judgment and the Draft of Turkish Obligations Code. Due to the fact that evacuation without judgment brings a simple and quick result, it is the most frequently applied method in practice. The failures of this method are discussed and methods of resolution from a legal standpoint are suggested in this thesis.