Mutlakiyetçi devlet'ten hukuk devleti'ne hukuk devlet'inden dünya-sistemine: Sivil uygarlığın kurumsallaşma süreci
From the absolutist state to the rule of law, from the rule of law to the world-system: Institutionalisation of the civil civilization
  1. Tez No: 228228
  2. Yazar: BETÜL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 808
Özet
Bu tezde Batı Sivil Uygarlığı'nın siyasal kurumsallaşması analizi edilmiştir.16. yüzyılda, Batı ve Kuzey Avrupa coğrafyasında değişen üretim koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan mutlakıyetçi devletler, hukuk devletinin temelini oluşturmuştur. Kapitalizmin gelişmesine koşut biçimde gelişen Hukuk Devleti, toplumsal mobilizasyon ve siyasal kurumsallaşma süreçleri yanında, kapitalizmin dünya-sistemsel kurumsallaşmanın da gerçekleşmesini sağlamıştır.Birinci Bölüm'de Batı sivil uygarlığının dayandığı tarihî arkaplan ve bu arkaplanı açıklayan yaklaşımlar incelenmiş,İkinci Bölüm'de bu tarihî dönüşümün yaratıcısı olan kapitalist gelişmenin eylemsel ve kuramsal içeriği ele alınmış;Üçüncü Bölüm'de, Batı sivil uygarlığının vardığı emperyalist konum çözümlenmiş;Sonuç kısmında ise, 16. yüzyılda başlayan burjuva sivil uygarlığının, 21. yüzyılda emperyalist post-uygarlığa dönüşümü üstünde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to analyze the political institutionalization of Western civil civilization from a political perspective.Absolutist states which emerged in the 16th century as a result of the changes in the conditions of production in Western and Northern Europe laid the foundations of the rule of law. Having developed alongside the rise of capitalism, the rule of law has paved the way for social mobilization and political institutionalization and allowed for the institutionalization of capitalism as a world-system.Chapter One examines the historical background of western civil civilization and discusses various approaches to this background,Chapter Two analyzes the practical and theoretical content of the capitalist development, which has been taken as the creator of this historical transformation,Chapter Three comprises an analysis of the imperialist position that the Western civil civilization has reached,And in the conclusion, the attention is focused on the re-construction of the bourgeois civilization which emerged in the 16th century into an imperialist post-civilization of the 21st century.