İdari yaptırım kuramı açısından Çevre Kanunu'nda idari cezalar
Administrative punishment at Environment Law for administrative sanction theory
  1. Tez No: 228243
  2. Yazar: ILGIN ÖZKAYA ÖZLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Toplumsal ilişkilerin düzenlenmesinde idari yaptırım kavramının önemi ve etkisi, Türk hukuk mevzuatında giderek artmaktadır. Özellikle büyüyen çevre sorunsalı karşısında, idarenin çevrenin korunmasına yönelik etkinliğinin artması, idari yaptırım kavramının çevre hukuku açısından da kendine bir yer edinmesine neden olmuştur. Bu gelişmelere paralel biçimde Çevre Kanunu da, çevrenin korunması ve geliştirilmesi için düzenlenen emir ve yasakları, idari yaptırımlarla desteklenen bir araç olarak düzenlemiştir.Bu açıdan yaptırım kavramının ortaya çıkışından başlayarak tezimiz, idari yaptırım ve ceza yaptırımı kavramları arasındaki farklılaşma temelinde, yaptırım teorisi üzerine yürütülen tartışmalar doğrultusunda, idari yaptırım kavramını hem pozitif hukuk içinde biçimlenme tarzı hem de çevre hukuku ile ilişki üzerine yoğunlaşmaktadır.Kamu Düzeni kavramının çevreyi de kapsamın alacak biçimde genişlemesi karşısında, çevrenin korunması açısından idari yaptırım kavramının çevre kanunu içinde nasıl düzenlendiği, hukukumuzda, özel olarak da çevre hukuku içinde idari yaptırım kavramının nasıl bir işlevi yerine getirdiği tartışılacaktır.Toplum ve devlet arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinde yaptırım kavramının, idari yaptırımlara ilişkin pozitif hukuk düzenlemelerinin, kamu düzeni ve idari düzeni tesis açısından nasıl bir rol alacağı da diğer bir tartışma başlığımız olacaktır.Çevre Hukuku kendi özgüllüğü içinde, kamu düzeninin çerçevesini genişletmektedir. Bu açıdan idari yaptırım kavramının koruduğu menfaat alanı ile çevre hukuku arasındaki ilişki ve düzeyin belirlenmesi önemlidir. Tezimiz bu doğrultuda Türk hukuk sisteminde yargı kararları ile de idarenin işlemlerinin nasıl denetleneceğini; Kabahatler Kanunu özelinde yapılan değişikliklerin, çevre hukuku sistemine ve çevrenin korunması üzerine etkilerinin ne olacağının tartışılması ışığında, Çevre kanununun getirdiği yaptırımların değerlendirilmesi ve tartışılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Importance and significance of the concept of administrative sanction as a means to coordinate social relations have been gradually increasing in Turkish legislation.In particular, growing efficiency of administrative body against the environment problematic has resulted in administrative sanction having its proper place in the context of environmental law. Correspondingly, Environmental Law has been arranged as a tool through which orders and prohibitions that aim at environmental protection and promotion are bolstered with administrative sanctions.Proceeding from the emergence of the concept of sanction as such, this thesis focuses on both the mode of formation of the concept of sanction in positive law and its relation with environmental law, based on the differentiation between the concepts of administrative sanction and penal sanction, and in accordance with the discussions on theory of sanction.The point of discussion will be the manner through which the concept of administrative sanction is arranged within environmental law in terms of environmental protection, and the function of the concept of administrative sanction within our legislation and in particular within environmental law as the concept of Public Order is expanded by the inclusion of environment.Another line of discussion will be based on the role of the concept of sanction in regulating the relations between society and government, and positive legal arrangements regarding administrative sanctions with respect to establishment of public order and administrative order.With its specific aspects, Environmental Law expands the framework of public order. Thus, emphasizing the relation between Environmental Law and the scope of interest protected by the concept of administrative sanction is important. The thesis, accordingly, will provide an evaluation and discussion of sanctions that are brought along with Environmental Law, by discussing how adjudication and administrative acts will be regulated and what will be the effects of adjustments on Misdemeanor Law on the system of environmental law and environmental protection.