Hisseleri İMKB'de işlem gören şirketlerin büyük ortak ve yöneticilerinin hisse alım satım açıklamalarının hisse fiyatına etkisi
The impact of trading statements by principal shareholders and managers on their own company share prices in the Istanbul Stock exchange
- Tez No: 228247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Dar kapsamda büyük ortak ve yöneticiler olarak tanımlanan içeriden öğrenenlerin şirket hisselerindeki alım ve satım açıklamalarının takip edilmesi suretiyle dışarıdakiler tarafından aşırı getiri elde edilip edilemeyeceğinin incelendiği çalışmada, İMKB Hisse Senedi Piyasası'nın yarı güçlü formda etkinliği test edilmiştir. Ayrıca, içeriden öğrenenlerin hisse alım satım zamanlamaları ile içeriden öğrenenlerin ticaretinin varlığı hakkında elde edilen bulguların, piyasanın güçlü formda etkinliği konusunda fikir vermesi beklenmiştir. Tespit edilebildiği kadarıyla, ülkemiz finans yazınında içeriden öğrenenlerin işlemlerinin incelendiği başka bir çalışma bulunmamaktadır.Çalışmada, 2004-2006 döneminde 169 şirkete ait 4.142 ve 38 yatırım ortaklığına ait 2.508 olmak üzere toplam 6.650 adet hisse alım satım açıklaması incelemeye alınmış, açıklama tarihi etrafındaki 20 gün olmak üzere toplam 41 günlük (-20, 20) aşırı getiriler tespit edilerek bu getirilerin sıfırdan farklı olup olmadığı test edilmiştir.Çalışmanın sonuçları içeriden öğrenenlerin özellikle satım açıklamalarının zamanlaması konusunda çok başarılı olduğunu, alım açıklamalarının etkisinin olay gününden önce fiyata yansımasının piyasada bilgili yatırımcıların bulunduğu veya içeriden öğrenenlerin ticaretini işaret ettiği, içeriden öğrenenlerin açıklamalarının yatırımcılar tarafından takip edilmesi suretiyle aşırı getiri elde edilebilmesinin şirketin faaliyetleri, büyüklüğü, ortaklık yapısı, büyük ortaklarının hissenin performansına bakış açısı, piyasanın boğa veya ayı piyasalarında olması, işlem tutarı, işlemi yapanın konumu ve amacı gibi hisse bazında değerlendirilmesinin uygun olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular çerçevesinde, İMKB Hisse Senedi Piyasası'nın yarı güçlü formda etkin olduğu hipotezi genelde kabul edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to test the semi strong form of efficiency in the ISE Stock Market assuming that any investor can earn abnormal profits by imitating principal shareholders and managers?, who are called corporate insiders, statements in company share transactions. Furthermore, by analyzing share transactions? timing of insiders and the existence of insider trading, the findings are expected to give some opinion about the strong form of the ISE Stock Market efficiency. To the best of our knowledge, no other study analyses insiders? transactions in company shares in Turkey finance literature.In this study, the abnormal returns of 20 days around the event day which equals to 41 days (-20, 20) are tested whether they are different from zero or not by using 6.650 insiders? share transaction statements from 2004 to 2006, of which 4.142 statements are related with 169 companies while 2.508 belongs to 38 mutual funds.The findings of the study document that insiders seem to be very much successful on their timing of transactions especially the sell ones, it signals the existence of some informed investors or insider trading since the share prices of especially the buy transaction?s are increased before the announcements are made, and the availability of abnormal profits to investors by imitating insiders may depend on the firm size, line of business, shareholder structure, point of view of principal shareholders about the share performance, existence of bear or bull markets, traded values of shares, the position of insiders and their aim for trade. According to the evidence presented in this study the semi strong form of efficiency could not be accepted for the ISE Stock Market.