Ulus-devlet bağlamında Orta Asya Cumhuriyetlerinde siyasal ve hukuki değişim
The political and legislative changes in nation state building in Central Asian Republics
- Tez No: 228258
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Orta Asya ülkelerinde ulus-devletleşme sürecinde yirminci yüzyıldan başlayan siyasal ve hukuki değişim, aynı zamanda bu ülkelerin siyasal çağdaşlaşma sürecini ifade etmektedir. 1924 ve 1936 Sovyetler Birliği Anayasalarıyla hukuki ?doğumu? gerçekleşen beş Orta Asya ülkesi, esas itibariyle Sovyetler Birliği döneminde ulus-devletin nitelikleri ve yapısal özelliklerine kavuştular. Orta Asya ülkelerinde ulus-devletleşmeye yönelik siyasal ve hukuki değişimin boyutu, bu ülkelerin modernleşme serüveni çerçevesinde tarihsel olarak ele alınarak incelenmektedir. Siyasal ve hukuki değişimin ulus-devletleşmeye yönelik temel unsurları ve bu genel çerçeve temelinde Orta Asya ülkelerinin ulus-devletleşme özellikleri, tezin ana konusudur. Bunlar, ulusal egemenlik temelinde ?çekirdek etni? merkezli vatandaşlık ve kimlik politikası, iktidarın merkezileşmesi, şiddet araçlarının tekelleşmesi, siyasetin ulusallaşması, siyasal, idari ve toprak bütünlüğünün sağlanmasına yönelik değişimler; hukuk birliğinin sağlanması ve ulusal hukukun oluşmasına yönelik reformlardan oluşmaktadır. Ayrıca bağımsızlık sonrası Orta Asya ülkelerinde ulus-devletleşmeye yönelik siyasal ve hukuki değişimin, demokratikleşme ile ilişkisi ve çatışması, araştırılmakta ve bu bakımdan Orta Asya ülkelerindeki otoriter rejimlerin niteliği ve doğasının, demokratikleşme ve ulus-devlet inşası sürecinde nasıl tutum aldıkları konusunda bilimsel sonuçlara ulaşmaya gayret gösterilmektedir. Çalışmada genel olarak, Orta Asya'da, Sovyetler Birliği icadı ulus ve ulus-devletlerin günümüze kadar tarihsel gelişme özellikleriyle birlikte, siyasal ve hukuki değişimi araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The political and legislative changes initiated at the beginning of the XX century in Central Asian states within the process of nation state building at the same time reflects political modernization of abovementioned countries. 1924 and 1936 Constitutions of the Soviet Union were significant for five Central Asian states in terms of legislation. During the Soviet era those states encountered with structural features of nation state formation. The dimension of political and legislative change towards nation state building in Central Asian states are analyzed in the framework of modernization that they had experienced. The main subject of thesis is about fundamental elements of political and legislative change regarding the nation state building and peculiarities of nation state building in Central Asian states. Which are composed of reforms on central citizenship and identity policy on the basis of national sovereignty, centralization of governance, monopolization of power instruments, nationalization of politics, changes related with sustaining political, administrative and territorial integrity; establishment of common legislation and formation of national law. Apart from this, research was done with the aim to reach scientific result on political and legislative changes towards nation state building in relation to democratization in the post independence period and stance of authoritarian regimes in Central Asian states in the process of democratization and nation state building. Generally, study analyzes historical development and features of nation and nation states, political and legislative changes.