Azerbaycan Ceza Hukukuna göre suç ve cezaların kanuniliği ilkesi
Legality principle of crime and punishment accordingto Azerbaijan Criminal Law
  1. Tez No: 228259
  2. Yazar: MEFTUNE AĞACANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Suç ve cezaların kanuniliği ilkesi, Azerbaycan ceza kanununda bir ?ceza kanunu ve sorumluluğu ilkesi? olarak düzenlenmiştir. Buna göre, ceza sorumluluğunun, dolayısıyla suç ve cezai sonuçların (ceza ve güvenlik tedbirlerinin) tek kaynağı kanundur, başka bir deyişle, Cinayet Mecellesi'dir. Cinayet Mecellesi, Anayasa ve uluslar arası hukukun evrensel norm ve ilkelerine dayanır, dolayısıyla bunlara aykırı olamaz.Kanunilik ilkesinin temelini oluşturan suç teorisi, esasen iki kavram üzerine inşa edilmiştir. Bunlardan biri ?suç?, diğeri ise ?suç tipi? kavramlarıdır. Suçun maddi ve biçimsel bütün özelliklerinin düzenlendiği, başka bir deyişle, suçun genel tanımının yapıldığı 14. madde hükmü, esasen direktif (yönergesel) bir norm olup, kanun koyucunun suç ve ceza koyarken izlemesi gerektiği yolu göstermektedir. Maddenin ikinci fıkrası ise bir fiilin suç sayılabilmesi için sahip olması gereken asgari tehlikelilik derecesini belirlemektedir. Ancak bütün bunlar, Azerbaycan ceza hukukunda suçun maddi anlayışının kısmen de olsa benimsendiğini, dolayısıyla suçun sosyal tehlikelilik özelliğinden yola çıkılarak ceza sorumluluğuna gidilebileceği sonucunu doğurmaz. Ceza sorumluluğu, ancak suçun kanunda tanımlanan unsurları bütününü ifade eden ?suç tipi?ne uygun bir fiilin gerçekleşmesi ile ortaya çıkar.Bütün bunlarla beraber, Azerbaycan ceza hukukundaki Mecelle uygulaması, açık ceza normlarına olan ihtiyacı artırması nedeniyle yeniden gözden geçirilmeli, ceza hukuku, hukuk dışı kavramlardan arındırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The crime theory which formed the base of the the legality principle of crime and punishment is established on two concepts in Azerbaijan Criminal Law; ?the crime? and ?the type of crime?. The article 14, in which general description of crime is made is basically a directive norm (instructive) and shows the way to the legislator in establishing crime and punishment. The second provision of the article determines the degree of danger when an action is considered as crime. However all of these do not contribute to the idea that the crime can not be considered within penal responsibility due to its level of danger since the physical understanding of crime is particularly accepted in Azerbaijan Criminal Law. Penal responsibility only occurs when an action is realized which is appropriate of the ?type of the crime? stating the whole aspects described in the law.Together with all these, the application of the legal code in Azerbaijan Criminal Law must be revised again because it increases the need to open punishment norms and the criminal law must be eliminated from the illegal concepts.