Niketas Khoniates'in eseri Historia'daki (1118-1206) Türk imajı
Image of Turks in Niketas Khoniates's Work Historia (1118-1206)
  1. Tez No: 228257
  2. Yazar: TUĞÇE MÜGE SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Niketas Khoniates'in eseri Historia, XII. yüzyıl Bizans tarihi kaynakları içinde en önemli kaynaklardan birisidir. Historia, sadece Bizans tarihi için değil, XII. yüzyıl Türk tarihi için de önemli bilgilerin bulunduğu bir eserdir. XII. yüzyıl, Türk- Bizans ilişkilerinin yoğun olduğu bir dönemdir ve bu ilişkilere eserde ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Biz bu araştırmada, eserin Grekçe neşrinden yola çıkarak yazarın Türkleri `öteki' olarak nasıl algıladığını ve Türklerin, Bizans tarafından nasıl yorumlandığını inceledik. Bu incelemede, XII. yüzyılın diğer önemli Bizans tarihçileri; Anna Komnena ve Kinnamos'un eserlerini de inceleyip, Khoniates'in eserindeki Türk algısıyla karşılaştırdık. Bu karşılaştırma aracılığı ile Khoniates'in Türk algısının, diğer iki tarih yazarından farklı olarak hangi etkenlere bağlı olduğunu araştırdık. Bu çalışmada, Türklere verilen adlar, Türkler için kullanılan sıfatlar ve benzetmeler, özel adlar, unvan ve görev adları, eserin, Bonn neşri olarak bilinen neşrinde Grekçe olarak geçtiği haliyle yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Niketas Khoniates?s work Historia is one of the most important sources of XIIth century Byzantine History. Turkish and Byzantine relations were highly improved and very close in XIIth century. We witness that Niketas Khoniates provides detailed information on the relations between Turks and Byzantines in his work Historia. Therefore it would not be wrong to say that Historia is a source which also is very important for XIIth century Turkish History. In this researh, based on the Historia?s Greek version, we tried to figure out the perception of Turks in XIIth century as the `other? and also we analyzed how Turks been explained by a very important XIIth centuryByzantine writer and intellectual. We also examined the works of the other important XIIth century Byzantine historians Anna Komnena and Michael Kinnamos and tried to compare their perception of Turks with Niketas?s perception. With the comparison, we found out some reasons of different perceptions and some possible reasons of this difference. In this work the names that have been given to Turks, the metaphors and adjectives related to Turks, proper nouns, titles and the geographical names have been quoted from the Greek version of Historia which is also known as Bonn Corpus( Corpus Scriptorum Historiae Byzantinae).