Türk Parlamento Hukukunun kaynakları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çalışma düzeni
The resources of the Turkish Parliamentary Law and the working order of the Turkish Grand National Assembly
- Tez No: 228267
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
Bu çalışmada, Türk Parlamento Hukuku uygulamaları; usul tartışmaları, Anayasa Mahkemesi kararları, doktrindeki görüşler ve kişisel kanaatimiz yönünden ele alınmış bulunmaktadır.İncelememizde görülmektedir ki, Türk Parlamento Hukuku uygulamaları ve bu uygulamalar doğrultusunda oluşan teamüller, birçok İçtüzük kuralının varlığına sebep olmakta, kaynak teşkil etmektedirler. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin denetim yetkisinin sınırlanmış olması, Türk Parlamento Hukuku uygulamalarında Anayasa'ya uygunluk hususuna yeterince özen gösterilmemesine, menfaatler doğrultusunda önceki uygulamalardan vazgeçilmesine ve böylelikle uygulamada istikrarın sağlanamamasına sebep olabilmektedir. Bu durum ise, Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararlar doğrultusunda gelişecek ve zenginleşecek Türk Parlamento Hukuku'nun gelişimini yavaşlatmaktadır.Yargısal denetimin Türk Parlamento Hukuku'nun gelişimine yardımcı olması, salt teamüllerin oluşumu ile sınırlı değildir. Zira verilmiş olan Anayasa Mahkemesi kararları, teamüllerin yanı sıra doğrudan İçtüzük kurallarının oluşumuna veya değişikliğine de sebep olabilmektedir. Çalışmamız sırasında, özellikle 1961 Anayasası döneminde verilen Anayasa Mahkemesi kararlarının halen yürürlükte olan İçtüzüğün pek çok maddesini biçimlendirdiği görülmektedir.1961 Anayasası dönemine göre 1982 Anayasası döneminde, doktrinde ise olumlu yönde bir gelişme gözlenmektedir. Zira, Türk Parlamento Hukuku alanında yazılmış eserlerde, son dönemlerde bir artış görülmektedir. Türk Parlamento Hukuku'na akademik camiada duyulan ilginin artması ve konuya ilişkin yazılan eserlerin çoğalması, Türk Parlamento Hukuku alanına ilişkin uygulamaların hukuka uygunluk açısından değerlendirilmesine ve hukuki açıdan eleştirel bir bakış açısının gelişmesine yol açmakta; bu durum ise, uygulamaların hukuka uygun olarak değişimi ve gelişimi yönünde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the practices of the Turkish Parliamentary law and the customs appearing subject to this law, has been handled in terms of the procedural discussions, the decisions of the Constitutional Court, the point of views claimed in the doctrine and our personal opinions.It can be seen in this study that the practices of the Turkish Parliamentary law and the customs appearing subject to that law may be the reason and the source of the existence of the many internal regulation rules. But the restriction of the controlling power of the Constitutional Court may lead to a negligence of attention in waivering the past practices with the grounds of interest and so that resulting in the lack of enabling the stability. Nevertheless, this situation hinders the development of the Turkish Parliamentary law which can flourish through the decision determined by the Constitutional Court.The aid of the the Judicial control to the development of Turkish Parliamentary law is not only restricted with the formation of the the customs. However, the decisions of the Constitutional Court determined before, may lead to formation or change not only in the customs but also in the formal regulations law. In our study, it can particularly be seen that the decisions made by the Constitutional Court during the effectiveness of the Constitution of 1961, has reshaped the rules of the internal regulation.In comparison with the Constitutional period of 1961, there has been observed a more positive approach than that of the 1982 . As a result of that approach, there has been a rise in the number of the published books pertaining to the Turkish Parliamentary law in the recent periods. The rise of interest among the academic people and the publishing of more books concerning the subject, provides us with the assessing of Turkish Parliamentary law practices in terms of lawfulness and develops the formation of a criticizing point of view which has an affect on modifying and evolving the practices through lawfulness.