Türk Parlamento Hukuku
Turkish Parlamentary Law
- Tez No: 380784
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin içyapısı ve çalışma düzeni incelenmiş, Türk Parlamento Hukuku'nun genel ve güncel sorunları tespit edilmeye çalışılmış ve bu sorunlarla ilgili tartışmalara ve çözüm önerilerine yer verilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede genel olarak Parlamentonun anlamı, önemi ve gelişimi incelendikten sonra Türk Parlamento Hukukunun gelişimi ve kaynakları ve TBMM'ye ilişkin temel kavramlar ve temel kurumlar ele alınmaya çalışılmıştır. Yasama işlemleri ve kanun yapım süreci de çalışmamızın önemli başlıkları içerisinde yer almaktadır. Son olarak TBMM'nin hükümeti denetleme yolları ve bu yolların etkililiği üzerinde durulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study first of all, the internal structure and working order of The Grand National Assembly of Turkey has been examined. Current issues in Turkish Parliamentary Law have been tried to illustrate. Then, certain solutions have been suggested for those issues. In this context, the importance and the meaning of the parliament has been analysed. Then, the development and sources of The Turkish Parliament Law have been discussed. Following that, the basic concepts and fundemantal institutions of The Grand National Assembly of Turkey have been determined. Legislation and law-making process are also included in this study. Finally, the forms of inspection of The Grand National Assembly of Turkey on the government and the effectiveness of these forms have been endeavour to analyse.