Orman köylerinde doğal ve kültürel değerlerin ekoturizm etkinliklerinde kullanılması: Bolu ili, Mudurnu ilçesinde bir araştırma
The assessment of the natural and cultural resources of forest villages with the ecoturism purposes: A study of mudurnu district of Bolu province
- Tez No: 228290
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Araştırmanın temel amacı, Mudurnu ilçesi orman köylerinin ekoturizm potansiyelini ve yöre halkının ekoturizme yaklaşımını incelemektir. Mudurnu, ekoturizm arzının temel parçalarını oluşturan zengin doğal yapısı, tarihi ve kültürel kaynakları nedeniyle örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışma Mudurnu'daki yerleşim birimlerini kapsamaktadır. Çalışmanın amacına ulaşması için yerel düzeyde bir anket dizayn edilmiş, konuyla ilgili önemli kişilerle birebir görüşmeler yapılmıştır. Anket yerel otoritelere sivil toplum örgütlerine ve yöre halkına uygulanmıştır. Bu çalışma, diğer yerel turizm geliştirme projeleri için bir örnek olarak kullanılabilecektir ve çalışmanın aynı zamanda turizm literatürüne de önemli bir katkı yapabilecektir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is investigation ecotourism potential of Mudurnu forest villages and perspectives of local people on ecotourism. Mudurnu was preferred for the case study because of its rich natural, historical and cultural resources which were seen as main parts of ecotourism supply. To reach the objective of this study a local bodies survey was designed, key informant interviews were conducted. The local bodies survey was applied to local authorities, non governmental organisations, private sector representatives and local people. The study covers all areas and relevant settlement of Mudurnu. It?s believed that while this study may be used as a sample for other local ecotourism development projects, it will also make an important contribution to the tourism literature.