Bağımsızlık sonrası Kırgızistan ortaöğretim ders kitaplarında din anlatımı
Religious expression in textbook of secondary school after sovereignty of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 228302
  2. Yazar: BUKATÇA AKİMCAN KIZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bağımsızlık Sonrası Kırgızistan Orta Öğretim Ders Kitaplarında Din Anlatımı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Nurullah Altaş, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, II + 168 sayfa.?Bağımsızlık Sonrası Kırgızistan Orta Öğretim Ders Kitaplarında Din Anlatımı? adlı tezde, günümüzde Kırgızistan okullarında okutulan ve milli kültür ve değerlere dayanan eğitim sisteminin özellikleri, 70 yıl süren ateist propaganda sonrası yeniden hazırlanan ders kitaplarının genel durumu ve eksiklikleri tespit edilmiştir. Kırgızistan'ın Orta öğretim ders kitaplarında yer alan din ile ilgili deyimler, kavramlar tespit edilmiş ve konularına göre tasnif edilerek, metin analiziyle incelenmiştir.Araştırmanın evreni, Orta öğretimde okutulan Kırgız Tili, Kırgız Adabiyatı, Kırgızistan Tarihi, Dünya Tarihi, Coğrafya, Biyoloji gibi V. sınıftan XI. sınıfa kadar olan 32 ders kitaplarından oluşmaktadır.Tez iki bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında araştırmanın problemi, amacı ve önemi, kavramsal çerçevesi ve sınırlılıkları, araştırmada kullanılan yöntem konuları ele alınmıştır.Kırgızistan'da Din Eğitimi başlığı taşıyan I. Bölümde önce Kırgızistan eğitim sisteminin genel özellikleri, bağımsızlıktan sonra Kırgızistan'ın örgün eğitiminde din eğitiminin yeri incelenmiştir. Daha sonra, Kırgızistan eğitim sisteminde ve eğitim mevzuatlarında ders kitapları, ders kitaplarında bulunması gereken özellikler konularına yer verişmiştir.Tezin II. Bölümü Kırgızistan Orta Öğretim Ders Kitaplarında Dini Terimler ve Değerlendirilmesidir. Bu bölümde Kırgız Tili ve Kırgız Adabiyatı, Kırgızistan Tarihi ve Dünya Tarihi, Coğrafya ve Biyoloji ders kitapları okutulduğu sınıflara göre tasnifi yapılımış ve yazarları hakkında kısa bilgi verilmiştir. Bu ders kitaplarında yer alan dini terimler konularına göre tasnif edilerek, nasıl yer aldıysa o şekilde orijinal şekli verilmiştir.Bu ders kitaplarında yer alan dini terim ve kavramların olumlu ve olumsuz yaklaşımı da irdelenmiştir.Sonuç ve Değerlendirme kısmında ise araştırmanın genel özeti ve ulaşılan sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
?Religious expression in textbook of secondary school after sovereignty of Kyrgyzstan?, Master Thesis, Thesis Adviser: As. Prof. Dr. Nurullah Altaş, II+168İn this thesis, ?After sovereignty religious expression in textbook of Kyrgyz secondary school? we searched speciality of national education which based on national values and occation new texbooks which preparead after atheist agitprop. İt determined and classified by themes the religious phrases and termins which are in textbooks of secondary schools of Kyrgyzstan.The environs of research are: Kyrgyz Tili, Kyrgyz Adabiaty, Kyrgyzystan Taryhy, Duyno Taryhy, Geografia, Biologia. 32 textbooks which studied in secondary school.The study is composed of two sections.The introductory section explains the methodology of the thesis. We include the problem of the thesis, purpose and importance, consept frame and limits.The theme of the first section is Religious Education in Kyrgyzstan. İn this part we studied the occation of Kyrgyz education sistem and the importance of religious education in formal education. The next process includes quality of textbook and importance in educational regulation.The second section contains religious expression in textbook of secondary school and interpretation. İn this section we classified the follow textbooks: Kyrgyz Tili, Kyrgyz Adabiaty, Kyrgyzystan Taryhy, Duyno Taryhy, Geografia, Biologia. Than we represented about authers of this textbooks including their biographies. Religious termins classified on their themes and fixed their origin state. Religious phrases and termins considered as pozitive anda negative aspects.İn the part of conclusion and apprail we present majority abstarct of the thesis and reseached results.