Bakıllani ve İslam Hukukunun nassa dayanmayan kaynakları ile ilgili görüşleri
The aspects of Bakillani not depoend on the Islamik Law resoures on nass
- Tez No: 228301
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bâkillâni fıkıh ilmindeki başarısıyla devlet adamlığı ile usûl konusundaki birçok görüşleriyle günümüze kadar etkilerini sürdürmüş önemli İslâm âlimlerinden biridir. Bâkıllânî, Ebu Musa Al Eşari`nin ölümünden sonra Eşari Mezhebi'nin sistematize edilmesindeki önemli katkıları sebebiyle sadece fıkıh disiplini bakımından değil kelam ilmi açısından da mümtaz İslam âlimleri arasında yer almıştir. Hatta bu durum dikkate alındığında onun kelamcılık yönünün fıkıhçılık yönüne ağır bastığını rahatlıkla ifade etmek mümkündür. Bâkillâni'nin döneminde uyguladığı yöntemler halen Eş'ari mezhebi tarafından uygulanmaktadır. Ancak Bâkillâni'nin İslâm Hukuku'nun Nassa Dayanmayan Kaynakları? hakkındaki görüşlerine yoğunlaşmamız sebebiyle Tezimizde Onun Usûl-i fıkıh ile ilgili görüşlerinin analizine ağırlık verilmiştir. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Bâkillâ'nin hayatı ve onun eserleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Bâkillâni'nin fıkıh usulü ve fıkıhla ilgili birçok önemli eserleri olmasına rağmen bu yönüyle pek bilinmemektedir. Ayrıca bu konu ile bağlantılı olarak O'nun hocaları ve öğrencileri hakkında da bilgiler vermeye çalıştım.Tezimizin İkinci bölümde İslâm hukuku açısından önce kaynak kavramı hakkında genelş bir giriş yapılmış, bunun arkasından İslam hukukunun nassa dayanan delillerini oluşturması bakımından Kuran-ı Kerim, sünnet üzernde yoğunlaşmaya gayret edilmiştir.Tezimizin üçüncü bölümde İslâm hukukunun nassa dayanmayan kaynakları ve Bâkillâni'nin bu konuyla ilgili görüşleri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today in Fıqh training Bâkıllânî is one of the outstanding Islamic scientists being a statesman with his scientific successes and many views. Bâkıllânî is one of the leading figures of Eş?ari sect as well as the one to improve it.After the death of Ebu Musa Al Eşari, he enlivened Aşari school again. Methods used by Bâkıllânî are still used by Eş?ari sect. As Bâkıllânî has given much importance to scientific method of fiqh, I wanted to do a research on this subject and I found it necessary to to constitute my thesis in three parts.In the First Part, Bakilani?s life has been discussed and his products have been introduced to. Despite having very important products on fiqh and scientific method of fıqh and being a fıqh scientist, he is least known in these aspects. Rather, he is recognized as a scientist for the Koran. Besides, information has been given on academic advisers and students in this Part.In the Second Part, the concept of resource has been explained in terms of Islamic law and information concerning the concept ?special?, the Koran, the Suna and its value of evidence.In the Third Part, sources not depended on special of Islamic Law and Bâkıllânî?s views on this subject have been discussed. In our thesis Bâkıllânî?s different views on the subject have been reflected rather than examine in detail the abovementioned points.