Çocuklara yönelik dini kitaplarda oluşturulması amaçlanan peygamber tasavvuru
The visual of prophet mohammet trying to be created in religious books for children
- Tez No: 228319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmada, bize en güzel örnek olarak gönderilen yüce peygamberin çocuklara nasıl öğretildiği, onlarda nasıl bir peygamber tasavvurunun oluşturulmaya çalışıldığı incelenmiştir. Bunun için öncelikle çocuklardaki dini duygu ve düşüncenin gelişimi aşamalar halinde incelenmiştir.Daha sonra eğitimde model almanın öneminden bahsedilmiş ve Kur'an'ın örnek insana verdiği önem üzerinde durularak Hz. Muhammed'in örneklik misyonundan söz edilmiştir. Toplumdaki peygamber tasavvuru ele alınmış ve Kur'an'ın bize tanıttığı peygamber konusuna yer verilerek, bu ikisini karşılaştırma imkanı sunulmuştur.Eğitimde davranış modellemenin önemi vurgulandıktan sonra, milli eğitim müfredatında Hz. Peygamberin, çocuklara hangi yönleriyle sunulduğuna dikkat çekilmiş ve piyasada bu konu ile alakalı olarak basılmış olan kitaplar derlenerek, bu ikisi arasında bir karşılaştırma yapılması sağlanmıştır. Bunun için farklı yayınevlerinde basılmış elli kitap incelenmiş ve hazırlanan içerik analizi formu doğrultusunda, milli eğitim müfredatı ile karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca, incelenen bu kitaplar biçim, tasarım, dil, imla ve anlatım kuralları açısından da değerlendirilmiş ve çocukların seviyelerine, hazır bulunuşluk düzeylerine uygun olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Peygamberimizin ahlaki özellikleri tek tek ele alınmış ve hangi kitapta ne kadar vurgulandığı belirtilmiştir.Din eğitiminin amaçlarından biri, bireyin kişiliğini olumlu yönde etkileyerek, toplumun sağlıklı kişilerden oluşmasını sağlamak olduğu için, Peygamberimizi anlatan bu kitapların incelenmesi, din eğitiminin bu amacına hizmet eder niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the researh, how the Prophet Muhammed sent for us as the best sample is being taught and what kind of image constructed are searched. Because of that reason firstly, developing of religious feeling and thought is searched step by step.Then, importance of modelling in education is mentioned and by means of emphasising of Quran on sample man, the Prophet Muhammed?s modelling mission is explained.After emphasising on importance of taking modelling, taking attention on how is the Prophet Muhammed presented in national education curriculum and handing the books about the topic a comparasion has been done. In that process forty books printed by different publisher were researched and a comparison of national education curriculum with the content analysis form is done. In addition to that, the books, were researched were evaluated in ways of apperance, conception, language, punctuation, and narrating and trying to understand whether or not they are suitable for students? level and motivation. The Prophet Muhammed?s morals were one by one ellicitated and explained how emphasised in every book.Because of one target of the religious education is the affecting the men?s personality in a positive way and making a public consists of healty people, analysis of the books telling the Prophet makes service at that part of the religious educaiton.