Karşılaştırmalı Hukukta zorunlu patent lisansları
Compulsory patent licensing in Comparative Law
- Tez No: 228327
- Danışmanlar: PROF. DR. DR. ARZU OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın konusu ?Patent Hukukunda Zorunlu Lisansları?dır. Konu, uluslararası arenada çeşitli bakış açılarıyla ele alınmış ve patent sahibinin hakları ile kamu yararının dengelenmesine yönelik çözümler bulunmaya çalışılmıştır.Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri dışında yedi ana paragraftan oluşmaktadır.Giriş bölümünde, konunun sunulması ve sınırlandırılmasına yer verilmiş ve tezin konusu uluslararası düzenlemeler ile Türk, Alman ve Amerikan ulusal hukuk düzenleri çerçevesinde patent hukukunda zorunlu lisansları olarak açıklanmıştır.Çalışmada zorunlu patent lisansının genel patent hukuku sistemi ile birlikte tarihsel gelişimi araştırılmış ve bu kurumun tanımı ve terminolojisine değinilmiştir. Uluslararası düzenlemelerin, bazı ikili ve çoklu serbest ticaret anlaşmalarının ve yukarıda belirtilen ülkelerin zorunlu lisanslara ilişkin normları irdelenmiştir. Bu düzenlemelerde öngörülen zorunlu patent lisansı verme nedenleri karşılaştırmalı hukuk metodu kullanılarak karşılaştırılmıştır. Patent hakkına ilişkin teoriler zorunlu lisans fikriyle bağlantılı olarak incelenmiş, zorunlu patent lisansların önemine dikkat çekilmiştir.Sonuç bölümünde, sürdürülebilir sosyal kalkınmanın sağlanmasına yönelik bir araç olan zorunlu lisansların gerekliliği değerlendirilmiştir. Zorunlu lisansların gerekliliği hassas ve tartışmalı bir konu olduğundan, bu kurum taraftarı ve karşıt görüşler gerekçeleriyle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is related to ?Compulsory Patent Licensing?. The issue is studied through worldwide viewpoints and tries to re-conceive the solutions to balance the rights of the patent holder and the public interest for the social welfare.The study consists of introduction and conclusion segments in addition to seven main parts. In introduction part, presentation and restriction of the subject is explained and the subject of the thesis is restricted to compulsory licensing in patent law regarding international conventions and national law of Turkey , Germany, and United States of America.In the main parts; historical development of compulsory patent license with the general patent law system is researched and definition and terminology of this term is explained. The provisions about compulsory licensing in the international conventions, some free trade area agreements and national patent laws of above mentioned countries examined. Especially the types of compulsory patent licences in these laws are compared with the method of comparative law. Theories about general patent rights are connected with the idea of compulsory licensing and the importance of the compulsory patent licenses is signalized. As the necessity of compulsory licensing is a delicate and controversial matter, common pro and contra arguments of compulsory patent licensing and the rationale behind this are discussed.In conclusion part, findings about the necessity of compulsory licensing that works as a disciplining device to improve static social welfare is explained and these findings are evaluated.