Karşılaştırmalı hukukta kanunların yapım-yazım tekniği- Türkiye, İngiltere, ABD örneği
In comparative law the technique of law making and drafting in the case studies of Turkey, United Kingdom and the USA
  1. Tez No: 161206
  2. Yazar: LEVENT KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ANAYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Doktora Tez Özeti Tezin Başlığı :“Karşılaştırmalı Hukukta Kanunların Yapım-Yazım Tekniği (Türkiye, İngiltere, ABD Örneği)”Tezin Yazan : Levent KOÇAK Danışman: Doç. Dr. Ömer ANAYURT Kabul Tarihi : 12.05.2003 Sayfa Sayısı: VI (Ön kısım) + 450 (Tez) + 11 (Ekler) Anabilimdalı : Kamu Yönetimi Kanunlarla ilgili öncelikli toplumsal beklenti, kanunların adil olmalarıdır. Ancak bu toplumsal beklentinin gerçekleşebilmesi, salt kanunların taşıdığı hükümlere bağlı olmamakta; bunun yanısıra kanunların açık, net ve anlaşılır olmasını; birbirleriyle uyum içerisinde bir bütünlük oluşturmasını; belli bir sistematik ve standarda sahip olmasını da gerekli kılmaktadır. Bu amaca uygun kanunların yapılması; adaletli kanun koyucular yanında, kanun önerilerini hazırlamakla görevli profesyonelleşmiş uzmanlardan oluşan bir destek biriminin de varlığını zorunlu hale getirmektedir. Kanunların yapım-yazımı tekniği; bir hukuk sisteminden diğerine değişiklikler gösterebildiği gibi, aynı hukuk sistemi içerisinde yer alan ülkeler arasında da farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Bu farklılıkların belli ölçüde sergilenmesi amacıyla, iki ana hukuk sistemi (Kara Avrupası ve Common Law) içerisinde yer alan Türkiye, İngiltere ve ABD' de kanunların yapım- yazım tekniği ana hatlarıyla incelenmeye çalışılmıştır. Bilindiği üzere ülkemiz, Kara Avrupası Hukuk Sistemi içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla, bu sistemin temel özellikleri bizim hukuk düzenimize de yansımış bulunmaktadır. Bu çalışmada kanun yapım-yazımı tekniği konu edinilen İngiltere ve ABD ise, Common Law Sistemine dahil bulunmaktadır. İki hukuk sistemi arasındaki temel ve önemli farklılıklara rağmen, kanun yapım-yazım tekniği alanında yaşanan eksiklikler ve sorunların giderilmesi konusunda birbirlerine yeni çözümler sunabilecekleri ve yeni ufuklar açabilecekleri düşünülmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'de kanun yapım-yazım faaliyetlerinde karşılaşılan çeşitli eksiklik ve sorunların, İngiliz ve Amerikan sistemlerinden de faydalanılarak giderilmesine yönelik bazı çözüm önerilerine, bu çalışmada yer verilmiştir. Elbette bu önerileri daha da çoğaltmak mümkündür. Ancak burada, yalnızca temel ve öncelikli olduğunu düşündüğümüz öneriler yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Kanun Tekniği, Yasama Organı, Kanun Yazım Uzmanı, Ortak Hukuk
Özet (Çeviri)
Sakarya University Institute of Social Sciences PhD Thesis Title of the Thesis :“The Technique of Law Making and Drafting in Comparative Law (In View of the Case Studies of Turkey, United Kingdom and the USA)”Author : Levent KOÇAK Supervisor : Doç. Dr. Ömer ANAYURT Date : 12.05.2003 Nu.of pages : VII (pre text) + 450 (main body) + 1 1 (append.) Department : Public Administration One of the most preferred public expectations about the laws is their justness. However the realization of this public expectation is not only confined to the content of laws themselves but also it is required that the laws should be clear, comprehensive, unambiguous as well as they should be consistent as a whole and have a certain systematic and standards. In order to realize above mentioned convenient Acts, alongside with the just law-makers, a support group of experts who are in charge of preparing the propositions of Acts are necessary. The technique of law making-drafting may differ from one law system to another, it may even contain differences within the countries that share the same law system. In order to show those differences to some extent, two main Law Systems (Civil Law [Continental European] and Common Law) are examined by their main lines in terms of the techniques of law making-drafting applied in the countries such as Turkey, England and USA. As it is known Turkey is included in the Civil Law System. Therefore the main features of this system are reflected in our law system. The other two countries England and USA take part in the Common Law System. Although there are many outstanding differences between the two systems, it is still considered that the systems can help each other by offering new solutions in the field of law making-drafting techniques to solve the problems and deficiencies being experienced through opening new horizons. In this study, some proposals to solve the problems and deficiencies encountered in Turkey in law making and writing process are suggested by utilizing English and American Systems. It is of course possible to increase the proposals. However, priority is given here in the dissertation to fundamental and important proposals. Keywords : Law Making, Legislative Drafters, Common Law, Parliamantary Counsel vi