Hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
Research on burnout level of nurses and their problem solving skills
  1. Tez No: 228356
  2. Yazar: HÜLYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin tükenmişlik düzeylerini ve problem çözme becerilerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve tükenmişlik ile problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu Manisa ili sınırları içerisinde bulunan Merkez Yataklı Tedavi Kurumları ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde çalışan 327 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada, hemşirelerin tükenmişlik düzeyini ölçmek amacı ile Maslach Tükenmişlik Ölçeği, hemşirelerin problem çözme becerilerini ölçmek amacı ile Problem Çözme Envanteri ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey HSD testi, Kruskal Wallis H testi ve Pearson Momentler Çarpımı tekniklerinden yararlanılmıştır.Araştırmada, hemşirelerin duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı düzeylerinin ve problem çözme becerilerinin medeni duruma göre farklılaşmadığı; eğitim durumuna göre yalnızca kişisel başarı düzeylerinin farklılaştığı bulunmuştur. Hemşirelerin meslekte geçirdikleri süreye göre duyarsızlaşma ve kişisel başarı düzeylerinin farklılaştığı, nöbet tutup tutmama ve ne sıklıkta tutulduğuna bağlı olarak kişisel başarı düzeylerinin ve problem çözme becerilerinin farklılaştığı saptanmıştır. Hemşirelerin duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı düzeylerinin ve problem çözme becerilerinin çalışma yerlerinin fiziksel koşullarından, hasta ve hasta yakınlarının davranışlarından, meslektaşlarıyla, hekimlerle ve yöneticilerle ilişkilerinden memnun olup olmama durumuna bağlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Son olarak hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri ve problem çözme becerileri arasında ilişki olduğu; problem çözme becerileri arttıkça duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma düzeylerinin azaldığı, kişisel başarı düzeylerinin ise arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to determine the elements, affecting burnout level of nurses as well as their skills to solve problems, and to examine the relationship between burnout and problem solving skills. 327 nurses, taking place within the borders of the province of Manisa, formed the research group. In this research, Maslach Burnout Scale, Problem Solving Inventory and Personal Information Sheet were used. Oneway Anaova, Tukey HSD test, Kruskal Wallis H test and Pearson Moments Correlation Coefficient techniques were utilized for data analysis.It was determined within the scope of the research that emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment levels and problem solving skills of nurses were not dependent on marital status; on the other hand educational background affected solely personal accomplishment levels. It was ascertained that depersonalization and personal accomplishment levels changed in line with professional experience of nurses; besides personal accomplishment levels and problem solving skills depended on being on guard duty as well as frequency of the said duty. It was found out that emotional exhaustion, depersonalization, personal accomplishment levels and problem solving skills of nurses changed in relation to physical conditions of working places, attitudes of patients and patient relatives, their satisfaction with the relationship with their colleagues, doctors, and directors. Finally it appeared that there was a relationship between burnout levels of nurses and problem solving skills.