Edirne ve çevresinde Listeria monocytogenes infeksiyon oranının belirlenmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 22836
  2. Yazar: SEVGİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT H. TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
- 42 ÖZET L.monocytogenes çeşitli ortamlarda patojen ve saprofit olarak. bulunduğundan, listeriosis her yaş grubundan insanda ortaya çıkmaktadır. Yurdumuzda L. monocytogenes ' in infeksiyon sıklığının belirlenmesi gerek - tiği vurgulanmıştır. Edirne ve çevresinde L. monocytogenes' in oluşturduğu infeksiyon oranını belirlemek için 5 ayrı grupta serotip 1/2,3, 4a ve 4b antijenleri ile aglutinasyon testi yapıldı. 300 kişinin %69'unda agluti- nin sulandırımları negatif ( 1/320* nin altında); % 31 'inde ise pozitif (1/320 ve üstünde) bulundu. Gruplar arası fark belirmeksizin, genellikle 1/2 serotipine kar şı infeksiyon olduğu gözlendi. İnfeksiyon geçirildiğini ifade eden pozi tifliklerin başta serotip 1/2 ile % 68, iki ve daha fazla serotip ile % 27, 4b ile % 4 ve 4a ile % 1 oranlarında ortaya çıktığı belirlendi. Serotip 3 ile pozitiflik belirlenmedi. Edirne ve çevresinde infeksiyon oranının yurdumuzun diğer bölge lerinde elde edilenlere benzer olduğu saptandı. SUMMARY As Listeria monocytogenes is present in various media as pathogenic and saprophytic, listeriosis may occur in human beings of any age groups. It has been stressed that the rate of this infection should be documented in our own country too. In order to do this; agglutination test were carried out in Edirne andits.eoviocm)enfc.j,in 5 different groups using antigens of 1/2, 3, 4a and 4b serotypes. 69 % of 300 participants gave negative aglutinin titrations (]/320 -and below) while the rest 31 % gave positive (equal or over 1/320).
Özet (Çeviri)
- 42 ÖZET L.monocytogenes çeşitli ortamlarda patojen ve saprofit olarak. bulunduğundan, listeriosis her yaş grubundan insanda ortaya çıkmaktadır. Yurdumuzda L. monocytogenes ' in infeksiyon sıklığının belirlenmesi gerek - tiği vurgulanmıştır. Edirne ve çevresinde L. monocytogenes' in oluşturduğu infeksiyon oranını belirlemek için 5 ayrı grupta serotip 1/2,3, 4a ve 4b antijenleri ile aglutinasyon testi yapıldı. 300 kişinin %69'unda agluti- nin sulandırımları negatif ( 1/320* nin altında); % 31 'inde ise pozitif (1/320 ve üstünde) bulundu. Gruplar arası fark belirmeksizin, genellikle 1/2 serotipine kar şı infeksiyon olduğu gözlendi. İnfeksiyon geçirildiğini ifade eden pozi tifliklerin başta serotip 1/2 ile % 68, iki ve daha fazla serotip ile % 27, 4b ile % 4 ve 4a ile % 1 oranlarında ortaya çıktığı belirlendi. Serotip 3 ile pozitiflik belirlenmedi. Edirne ve çevresinde infeksiyon oranının yurdumuzun diğer bölge lerinde elde edilenlere benzer olduğu saptandı. SUMMARY As Listeria monocytogenes is present in various media as pathogenic and saprophytic, listeriosis may occur in human beings of any age groups. It has been stressed that the rate of this infection should be documented in our own country too. In order to do this; agglutination test were carried out in Edirne andits.eoviocm)enfc.j,in 5 different groups using antigens of 1/2, 3, 4a and 4b serotypes. 69 % of 300 participants gave negative aglutinin titrations (]/320 -and below) while the rest 31 % gave positive (equal or over 1/320).- 43 - Without emerging inter-groups differences, it was observed that infection was generally existing against 1/2 serotype. Positivities indicating infection were found mostly in 68 % with 1/2, 27 % with more than 2 serotypes, 4 % with 4b and I % with 4a. Serotype 3 did not reveal any positivity. In Edirne and its hinterland it was assumed that the infection rate is similar to the others those reported from different parts of our country.