Antalya ili turizm sektöründe Türk el halısı pazarlayan iş yerlerinde çalışanların tüketici tercihleri hakkındaki görüşleri ve eğitim durumları
The opinions of employees on turkish handmade carpet market in business locations in Antalya province tourism sector about their consumer preferences and training status
  1. Tez No: 228394
  2. Yazar: KEMAL ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın amacı; Antalya İli Turizm Sektöründe Türk El Halısı Pazarlayan İş Yerlerinde Çalışanların Eğitim Durumları ve Tüketici Tercihleri Hakkındaki Görüşlerinin tespit edilmesidir. El halısı sektöründe mesleki eğitimin yeterliliği ve gerekliliğinin tespiti, üretilen halıların tercih dereceleri ve Türk el Halılarının turizm içerisinde sahip olduğu değeri koruması-ilerletmesi açısından önem taşımaktadır.Araştırma sonucunda Halı pazarlamada çalışan ve bu araştırmaya katılan bireylerin çoğunluğu, mesleki eğitimin, halı satıcılığı mesleği için gerekli olduğunu belirtmiştir.Tüketicilerin, yöresel halı desen karakterleri hakkında bilgi sahibi olmasalar da, kalite, renk uyumu, işçilik ve fiyata önem verdiklerini görülmüştür.El halısı yapımında kullanılan boya cinsi ve kalitesi, halı renklerinin zamana karşı gösterdiği direnç tüketicilerin halı seçiminde önemli bir role sahiptir. Tüketicilerin modern ve özgün tasarımların tercih ettiği görülmüştür.Yöresel halılarımızdan Doğu Anadolu halıları, Sivas halıları, Yahyalı ve özellikle Isparta halılarının günden güne değer kaybettiği gözlenmiştir. Anadolu el dokuması halıların yanında Doğu ülkelerinden Hindistan, Nepal, Çin'den gelen ithal halıların da turizm sektöründe satışının yapılması ve tercih edilmesi dikkate değer bir konudur.Tüketicilerin el halısında kaliteye önem verdikleri ve yüksek kalitedeki ürünleri tercih ettikleri, halı hakkında verilen bilgilerden etkilenerek malzeme kalitesi yüksek olan ürünlere yönlendikleri ve tercihlerde halıda havı oluşturan düğüm ipliğinin yün yada ipek olmasını önemsedikleri anlaşılmaktadır.Tüketiciler tarafından işçilik kalitesinin kaçınılmaz olarak görüntüye yansımasından kaynaklanan halı hatalarının önemsendiği tespit edilmiştir.Tüketicilerin piyasa hakkında fazla bilgi sahibi olmasalar da düşük fiyat ve yüksek kaliteye sahip ürünleri tercih ettikleri anlaşılmaktadır.Araştırma sonunda, tespit edilen sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the survey, the tourism sector in Antalya province of Turkey Handmade Carpet Markets and Business of Education employees' opinions about preferences of the consumer is determined. Handmade carpet and the need for competence in the sector of vocational training, detection, choice of carpet is produced and the degree of Turkish tourism in the hands of its value carpet protection-is crucial to progress.As a result of this research Carpet markets work for the majority of individuals participating in vocational training, are required for professional carpet was dealing.Consumers, local carpets are not knowledgeable about the character designs, quality, colors, alignment, workmanship and price that is deemed important.Handmade carpet used in the construction type and quality of paint, carpet color to show when the resistance of the consumer has an important role in the selection of the carpet. Consumers was seem to prefer modern and original design.Local carpet or rug in Eastern Anatolia, Sivas carpets, Yahya, and especially for every day of Isparta carpet that has been lost. Besides hand woven carpets of Anatolia from the East countries India, Nepal, the tourism industry of carpets imported from China in the sale and is an issue worthy to be preferred.Carpet in the hands of consumers to quality and high quality that they preferred the products from the carpet of the information provided about the interest in high-quality materials that are directed to products and preferences in the carpet pile to create a node of the wool or silk thread to be ignored is the understanding.Consumers gives importance that the quality of workmanship by the reflected image was caused by a carpet care errors were found inevitably.Consumers have inadequate information about the labor on handmade carpet, but it?s clearly understood that the quality of the labor takes their attention due to play a role in the selection of preferred carpet.The proposals are also included by the researcher as the results based on the emerging problems of research.