Afiş tasarımında hedef kitlenin algılama durumlarına ilişkin görüşlerin değerlendirilmesi
Assesing the target audience?s views related to the perception positions in the poster design
  1. Tez No: 228395
  2. Yazar: SEZİN NİKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAAĞAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
?Afiş Tasarımında Hedef Kitlenin Algılama Durumlarına İlişkin Görüşlerin Değerlendirilmesi? adlı bu çalışmanın amacı, afiş tasarımının hedef kitle üzerinde bıraktığı seçici algılama durumunu ortaya koymak ve bu doğrultuda afişte bulunması gereken renk, yazı ve imge özellikleri ile hedef kitlenin yaşantısının afiş tasarımındaki yeri ve önemini, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ve Grafik Bölümü öğrencilerinin görüşleriyle bulgulamaktır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü 1. ve 2. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu grup 70 kişidir.Verilerin toplanması için Likert Tutum Ölçeği oluşturulmuştur. Anketin geliştirilmesi için ilgili kaynaklar taranmıştır. Konunun uzmanlarının görüşleri sonucunda hazırlanan 20 maddelik anket, çalışma grubuna yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır.Verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın alt amaçlarına en uygun olan betimsel istatistik yöntemlerinden ve frekans (f) dağılımlarına göre %'si hesaplanmış, aritmetik ortalamaları alınarak tablolaştırılmıştır.Bu araştırma sonucunda;1. Afişin hedef kitleye ulaşabilmesi için, rengin anlamsal olarak iletilmek istenen mesajı güçlendirdiği, kontrast (zıt) renk kullanımının algılamayı arttırdığı görülmektedir.2. Tasarımda metinin, sade, süsten arındırılmış, okunaklı olmasının, sloganın uzun ve açıklayıcı cümleler yerine daha az ve birkaç kelimeyi geçmeyecek şekilde kullanılmasının algılamayı arttırdığı görülmektedir.3. Tasarımda, imgenin, vurgulanmak istenen mesaja göre seçilmesinin, afişin algılanması açısından önemli olduğu, afişin kısa sürede algılanmasının, akılda kalıcılığı arttırması bakımından önemli olduğu görülmektedir.4. Hedef kitlenin algılama durumu ve tasarımda iletilmek istenen mesaj arasında bağlantı kurulacak olursa, hedef kitlenin kişisel özelliklerinin, alışkanlıklarının, yaşam standartlarının tasarımcıyı yönlendirdiği ve tanıtılan ürün ya da hizmetin, hedef kitleyi harekete geçirici nitelikte olması gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, namely ? Assesing The Target Audience?s Views Related To The Perception Positions In The Poster Design? is to put forward the selective perception position left on the target audience by the poster design and through this way to find out the color, writing and image qualifications and the position of the target audience?s life in the poster design with the point of views of the students from Department of Visual Communication and Graphic.The scanning model has been used in this study. The study group of this study consists of first and second grade students from Gazi University, Faculty of Fine Arts, Department of Visual Communication and also Hacettepe University, Faculty of Fine Arts, Graphic Department. This group is totally 70 people.In order to collect data, Likert Attitude Scale has been composed. To develop the questionnaire, related recources have been scanned. The 20-questioned-questionnaire, which has been created with the help of the views of the subject experts, has been implemented to the study group face to face.The pocket program SPSS 16.0 has been used for analysing the data. The most appropriate descriptive statistical method to the sub-goals of the study and % according to the frequency (f) dispersal have been calculated, arithmetical average has been calculated to be a table.As a result of this study;1. It has been pointed out that fort he poster to reach the target audience, the color enforces the mesagge that wants to be conveyed.2. It has been seen that the simple and readable text in the design and the usage of the motto in a few words rather than using long and explanatory sentences promote the perception.3. It has been indicated that selecting the image for the message to be emphasized is important for poster perception and also important for the design to be perceived immediately.4. If a relation between the perception position of the target audience and the mesagge that is wanted to be conveyed in the design is formed, it could be seen that the personal specialities, habits and life styles of the target audience manipulate the designer and it is needed to have the product or service to be exhibited, to remove the target audience.