Güvenlik endişesinin internet bankacılığı kullanımına etkisi ve vakıfbank müşterilerine yönelik bir araştırma
The research of the effect of the security doubt on the use of internet and vakifbank customers
  1. Tez No: 228402
  2. Yazar: CEVDET GÖKHAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojideki gelişmelere paralel olarak bankacılık sektöründeki ürünler sürekli artmaktadır. Çekler, plastik kartlar, chipli kredi kartları, elektronik bankacılığa geçişle birlikte internet bankacılığı, gelişen teknolojinin bir sonucudur.1998 yılında Türkiye İş Bankası tarafından kullanıma sunulmuş internet bankacılığı, Garanti Bankası ve diğer bankaların takibiyle ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır. Rutin bankacılık işlemlerini büyük ölçüde kolaylaştıran internet bankacılığı sayesinde müşteriler, mevduat işlemleri, yatırım hesabı işlemleri, para transferleri, vergi ve fatura ödemeleri gibi birçok işlemi zahmetsizce yapabilmektedirler.İnternet bankacılığının müşterilere sağladığı kolaylıklar dışında, bankalara da şube sayısını azaltmasına olanak vererek maliyetleri düşürücü bir kolaylık sağlamaktadır. Fakat bu avantajlarına karşı güvenlik gibi çok önemli bir riski de beraberinde getirmektedir. İnternet bankacılığı dolandırıcılığında en çok kullanılan metotlar arasında phishing, e-mail, keylogger ve screenlogger yöntemleri bulunmaktadır. Dolandırıcılar, bu yöntemleri kullanarak, müşterilerin hesap numara ve şifrelerini bularak, bu hesaplar üzerinde işlem yapabilmektedirler. Bankalar ise bu gibi durumlara karşı güvenlik önlemlerini artırma yolunda her geçen gün yeni çözüm yolları bulmaktadırlar.Bu çalışmanın konusu, müşterilerin duyduğu güvenlik endişesinin internet bankacılığı kullanımına etkisini araştırmaktır. Öncelikli olarak internet, elektronik bankacılık, internet bankacılığı ve güvenlik konusu açıklanmış son bölümde ise konu ile ilgili bir anket çalışması yapılarak elde edilen verilerin yorumlanmasına çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, internet bankacılığı kullanım oranının, yaş, eğitim düzeyi ve gelir düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Fakat internet bankacılığı ile ilgili yaşanan dolandırıcılık, sahtecilik vb gibi olayların internet bankacılığı kullanımına olumsuz bir etki yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Service coverage and quality in banking sector have been improving continuously in parallel with technologic improvements. Checks, plastic cards, chipped credit cards, online banking services due to transition to electronic banking are the results of improving technology.Online banking system, which was firstly used by Türkiye İş Bank in 1998 and followed by Garanti Bank and other banks, has begun to be implemented in our country. Due to online banking system that facilitates routine banking operations drastically, costumers can easily carry out operations such as deposit operations, operations of investment account, money transfers, tax and bill payments.Online banking services not only ensure easiness for costumers but also ensures banks to decrease the number of their branches and by this way ensures low cost for banks. On the contrary, it causes an important risk which is security. Phishing, e-mail, key logger and screen logger methods are mostly used methods in electronic banking fraud. Cheaters can carry out banking operations on accounts of customers by reaching their account numbers or passwords by using aforementioned methods. Banks have found new solutions in order to increase security to prevent these kinds of events.The subject of this study is to search the effect of security concern on the use of online services of banks. First of all, the internet, electronic and internet banking and security concerns are explained; and in the last part, data are tried to be commented by carrying out a survey study about this issue. At the end of the study, the rate of internet using is determened to change according to age, education and income. But some events such as cheat experienced in internet banking and forgery does not affect internet using negatively.