Ortaöğretim kurumlarında öğrenciler arasında yaşanan şiddetin türü, yaşanma sıklığı ve nedenleri
Opinions of principals and teachers about the kind of violence, frequency of experienced and the reason between the students in secondary schools
  1. Tez No: 228401
  2. Yazar: FARUK NORŞENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde insanlar çeşitli şekillerde şiddetle karşı karşıya kalmaktadırlar. Şiddet olaylarından en fazla etkilenen grup çocuklardır. Aile ortamı, okul ortamı, medya ve bazen de bulunulan çevre çocukların şiddetle karşılaştıkları yerlerdir. Bunun için herkese, özellikle okul idarecilerine ve öğretmenlerine çok büyük görevler düşmektedir.Bu araştırmada ortaöğretim kurumlarında çalışan idareci ve öğretmenlerin öğrenciler arasında yaşanan şiddetin türü, yaşanma sıklığı ve nedenlerine ilişkin algıları değerlendirilmiştir. Bu amaçla yöneticilere ve öğretmenlere şiddeti nasıl algıladıklarını ortaya koymak için bir anket uygulanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Ankara İli Merkez İlçelerinde mevcut bulunan 29 ortaöğretim okulunda görev yapmakta olan 447 öğretmen, 91 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından bir anket geliştirilmiştir. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler, ikinci bölümde şiddet içerikli öğrenci davranışlarının yaşanma sıklığı, üçüncü bölümde ise öğrencilerin şiddet içerikli davranışlara başvurma nedenlerini öğrenme amaçlı sorulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays people are faced with violence in different types. Children are the group who are mostly affected with violence. Children are exposed to violence sometimes by their families, sometimes at school atmosphere, sometimes by media and sometimes in their environment. To prevent this, everybody, especially school principals and teachers have great missions.In this study the perception of secondary schools? principals and teachers about the kind of violence, frequency of experienced and the reasons are evaluated. For this aim a survey instrument has been performed to principals teachers about how they perceive violence.The study group of the research is consists of 447 teachers and 91 principals from 29 secondry schools in Ankara city head towns in 2007-2008 school period. A survey instrument consists of three parts was prepared by the researchers to collect the data. The survey instrument consists of three parts. the fırst part is about personal information, the second part is about the frequency of students? of violence manners and the third part is about the reasons for appealing violence.