Futbol kulüplerinin kamp yeri olarak turizm işletmelerini tercih etme nedenleri
The reasons of soccer clubs to choose the tourism establishments as camping sites
- Tez No: 228410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.ÖZDAL DEĞİRMENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma futbol kulüplerinin kamp yeri olarak turizm işletmelerini tercih etmesini sağlayan faktörlerin, turizm işletmelerinden beklentileri ve bu beklentilerin karşılanma düzeylerinin ortaya konulması amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada kulüplerin beklentilerini ve tatmin olma düzeylerini ortaya koymak için anket formu hazırlanmış ve 2007?2008 futbol sezonunda Türkcell süper lig, Bank Asya 1. lig ve 2.lig B Kategorisinde mücadele eden 86 futbol kulübüne gönderilmiştir.Kulüpleri adına ankete katılım gösteren yöneticilerden alınan bilgiler; frekans, aritmetik ortalama, Tek faktörlü Anova ve Wilcoxson işaretli sıralar testi uygulanarak yorumlanmıştır. Kulüplerin lig kategorilerine göre turizm işletmelerinden ve turizm bölgelerinden beklentilerinde farklılıkların olduğu tespit edilirken, tatmin olma düzeylerinde farklılıkların olmadığı tespiti edilmiştir. Ayrıca, futbol kulüplerinin faaliyet yerlerine göre turizm işletmelerinden ve turizm bölgelerinden beklentilerinde ve tatmin olma düzeylerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to display the factors causing the soccer clubs to choose the tourism establishments as camping sites, their expectations from these tourism establishments and the levels of fulfilling these expectations. A survey sheet has been prepared to display the expectations and the levels of satisfaction of the clubs and has been sent to 86 soccer clubs competing in Turkcell Super League, Bank Asya 1st division and 2nd division Category B of 2007-2008 soccer season.The information gathered from the administrators filling the survey on behalf of their clubs has been interpreted using the methods of frequency, arithmetic mean, one factorial Anova and Wilcoxon signed-rank test. It has been determined that related with their league categories, there exist differences among the expectations of the clubs from the tourism establishments and tourism areas, while there exist no real difference between the levels of their satisfactions. Furthermore, no meaningful difference has been observed in the soccer clubs? expectations from the tourism establishments and tourism areas according to their places of operations and in the levels of their satisfaction.