Fen ve teknoloji öğretmenlerinin bilimin doğası hakkındaki görüşleri ve bu görüşlerin sınıf uygulamalarına yansımaları
Science and technology teachers? views on nature of science and the reflexions of these views on classroom activities
  1. Tez No: 228409
  2. Yazar: OKTAY ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YALÇIN, DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Fen öğretmenlerinin bilimin doğası hakkındaki görüşlerinin anlaşılması birçok açıdan önem taşımaktadır. Mevcut öğretmen profilinin ortaya çıkarılarak yeni geliştirilen fen ve teknoloji programlarının daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli ortamların hazırlanması, hizmet içi kursların içeriğinin belirlenmesi, fen öğretmeni yetiştirme politikalarının belirlenmesi ve yeni fen eğitimi araştırmaları için zemin oluşturması açısından öğretmen görüşlerinin bilinmesi gereklidir.Bu araştırmada fen ve teknoloji öğretmenlerinin bilimin doğası hakkındaki görüşleri ve bu görüşlerin sınıf uygulamalarına yansımaları çoklu bir durum çalışması içinde incelenmiştir. İlk olarak Türkiye'de bir büyükşehirde çeşitli ilköğretim okullarda görev yapan 74 fen ve teknoloji öğretmenin bilimin doğası hakkındaki görüşleri Bilimin Doğası Hakkında Görüşler (BDHG) Anketi kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra bu öğretmenlerin içerisinden amaçlı örnekleme ile seçilmiş 5 fen ve teknoloji öğretmeninin ?Maddenin Tanecikli Yapısı? ünitesi boyunca sınıf uygulamaları incelenmiştir. Bu öğretmenlerin görüşlerini doğrulamak ve daha detaylı anlamak için gözlemlerden önce ve sonra yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.Analizler sonucunda fen ve teknoloji öğretmenlerinin bilimin doğasının birçok boyutu hakkında naif görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin bilimin doğası hakkındaki görüşlerinin sınıf uygulamaları üzerinde bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Fen ve teknoloji öğretmenlerinin sınıf uygulamalarını belirleyen en önemli etkenlerin başında program, öğrenci ve velilerin istek ve beklentileri ve sınav sistemi gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Understanding science teachers? views about the nature of science are important in several aspects. It is essential to know teachers? views in order to form necessary background for science education, determine the content for in service training, and prepare suitable contexts for more efficient applications of recently developed science and technology programs by mentioning the current teacher profile.In this study, views of science and technology teachers on the nature of science and the reflections of these views to their classroom practice are examined in a multiple case study. First of all, teachers? views are determined by administering a survey questionnaire entitled Views on Nature of Science (VNS) to 74 science and technology teachers who are working at various primary schools in one of the big cities of Turkey. After this stage, 5 of the teachers are selected by purposeful sampling, and their classroom activities are examined during a unit called ?the particulate nature of matter?. Semi-structured interviews have been made in order to verify and understand their views in detail.As a result of the analysis, it is found that science and technology teachers have naive views on many dimensions of the nature of science. Besides, it is concluded that teachers? views do not have any impact on their classroom activities. It can be mentioned that curriculum, the examination system, and students? and parents? expectations are the most important factors which determine participating teachers? classroom activities.