Sectarian conflict and inability to construct a national identity in Northern Ireland in Christina Reid's 'Tea in a China Cup,' 'Did You Hear the One About the Irishman' 'Joyriders' 'The Belle of the Belfast City,' and 'My Name, Shall i Tell You My Name'
Christina Reid'in 'Çini Fincanda Çay,' 'İrlandalı Hakkında Şunu Duydun mu...' ?Eğlence Sürücüleri,' 'Belfast Şehrinin Güzeli' ve 'Adım, Adımı Söyleyeyim mi' oyunlarında Kuzey İrlanda?da dini çatışma ve ulus kimliğinin oluşturulamaması
- Tez No: 228472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, Christina Reid?in ?Çini Fincanda Çay,? ?İrlandalı Hakkında Şunu Duydun mu ??? ?Eğlence Sürücüleri,? ?Belfast Şehrinin Güzeli? ve ?Adım, Adımı Söyleyeyim Mi?? oyunlarına dayandırarak, Kuzey İrlanda?daki iki etnik ve dini topluluk arasındaki çatışmanın nasıl devam ettirildiğini ve bu ülkede sadece kendi halkına özgü bir ulusal kimliğin oluşturulamamasını irdelemektir. Kuzey İrlanda?daki Protestanlar ulusal kimlik olarak İrlandalılığı seçemezler, çünkü bu kimlik Katoliklerin tekeli altındadır. İngilizliği de sahip oldukları sosyal etkenlerin farklılığı sebebiyle gerçek anlamda seçemezler. Aynı şekilde, Kuzey İrlanda?daki Katolikler kendilerine ulusal kimlik olarak İngilizliği seçemezler, çünkü Katolik olmaları İngiliz yönetimini reddeden bir İrlanda kimliği içerir. İrlandalılığı da sosyal şartların değişikliğinden ötürü gerçek anlamda benimseyemezler. Ancak her iki taraf da topluluk ideolojileri yoluyla ulusal bir kimliğe bağlanmaya çalışırlar. Protestanlar Britanya?nın üyeleri olduklarını iddia ederken, Katolikler de İrlanda Ulusuna bağlı olduklarını iddia ederler. Bu durum her iki grupta da çatışma ortamına son verme konusunda bir isteksizliğe sebep olur. Bu ortam onların geleneklerine daha sıkı bağlanmalarına yardımcı olur; sosyal kimliklerini pekiştiren ötekileştirme sürecine katkıda bulunur ve toplulukları, geleneklerden sapmaları bir tehdit unsuru olan yeni üyelerine ideolojilerini empoze etmeye yöneltir. Bunun yanında, aslında ulusal kimlik oluşturma sürecinde kullanılan unutma / hatırlama süreci bu ülkede her iki topluluk tarafından eski öykülerin ve anıların anlatılması, öyküler yaratma, anma törenleri ve belli nesneleri müzeleştirme yoluyla topluluklar arası çatlağın genişletilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Bu çalışmada irdelenecek ana kavramlar şöyledir: Ulus, ulusal kimlik, ulus inşa etme süreci, Kuzey İrlanda?daki iki topluluk arasındaki çatışma, çatışma ortamının devam ettirilmesi ve Kuzey İrlanda?da unutma / hatırlama sürecinin kullanımı.
Özet (Çeviri)
Based on Christina Reid?s five Plays ?Tea in a China Cup,? ?Did You Hear the One About the Irishman ? ?,? ?Joyriders,? ?The Belle of the Belfast City,? and ?My Name, Shall I Tell You My Name?? the aim of this study is to put under discussion the idea that the sectarian conflict between the two ethno-religious communities in Northern Ireland is maintained deliberately and a national identity unique to the people in this country cannot be constructed at least in the near future. The Protestants in Northern Ireland cannot choose Irishness as a national identity because the Irishness has been monopolized by the Catholics, and cannot adopt the Britishness as a national identity because of the varieties in the social factors they have. Likewise, the Catholics in Northern Ireland do not call themselves British because their Catholicism involves an Irish identity with the rejection of the British rule, and they cannot truly entitle themselves Irish due to the differences in social conditions. However, both factions try to adhere themselves to a national identity through their communal ideology. The Protestants claim that they are part of Britain, while the Catholics claim that they are members of Irish Nation. This situation has led to reluctance in both communities to stop the conflictual circumstances which encourage both groups to tether to their traditions more intensely, to contribute to the otherization process reinforcing their social identity and lead them to impose their working ideology on their new members whose divergence from traditions will definitely pose a threat to their identity. Also, in this country the forgetting / remembering process, which is actually exploited to forge a national identity, is orchestrated by the two communities to enlarge the intercommunal chasm through the narration of the old stories and memories, creation of stories, commemoration activities and museumizing certain objects. Throughout the study the key points which will be highlighted are as follows: nation, national identity and nation building process, the sectarian conflict between the two communities in Northern Ireland, maintenance of conflictual situation and the employment of the forgetting / remembering process in Northern Ireland.