Debates on civil society: From centre-periphery to radical civil societarianism
Sivil toplum tartışmaları: Merkez çevreden raidkal sivil toplumculuğa
  1. Tez No: 228473
  2. Yazar: FIRAT DURUŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sivil toplum kavramının radikal-demokratik yorumu, gerek kuramsal gerek siyasiaçıdan, sivil toplumu kapitalist ekonomi ve devletten özerk bir alan olaraktanımlamayı amaçlamaktadır. Marxist ve liberal kuramlara karşı takınılan bir tavrınifadesi olan bu uğraş, modern toplumların normatif ve kültürel yapılarının ekonomikve siyasal sistemlere öncül ve bunlardan bağımsız olduğu varsayımına dayanır.İddiaya göre sivil toplumun özünü oluşturan toplumsal dayanışmaya dayalı ilişikilerbu özerk normatif-kültürel çerçeve içerisinde şekillenir. Ancak sistemik yapıların veaktöre dayalı toplumsal ilişkilerin birbirinden bağımsız ve farklı toplumsal alanlardagerçekleştiği varsayımı, sivil toplumu salt iradecilikle karakterize eden bir noktayavarmaktadır. Türkiye'de de sivil toplum tartışmalarına egemen olan merkez-çevreyaklaşımı, dikey devlet-toplum ilişkileriyle, toplumsal aktörler arasındaki yatayilişkiler arasında, birincinin egemen olduğu dışsal bir çelişki önermektedir. Bubağlamda Türkiye'de merkez-çevre çatışmasının egemenliği, Batı'daki anlamıylayatay toplumsal ilişkilerin belirli, modern bir ifadesi olan sivil toplumun gelişmesineengel olmuştur. Dolayısıyla Türkiye'de de toplumsal aktörler arasındaki çatışmalaryapısal siyasi ve ekonomik süreçlerin dışında tanımlanmakta ve aynı şekilde iradecibir çerçevede değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, radikal sivil toplumculuğuntoplumsal hareketlere karşı takındığı siyasi tavır, keyfi olarak tanımlanmış bir sivilliknosyonunun dayatılmasının ötesine geçememektedir.
Özet (Çeviri)
The radical democratic conception of civil society strives for theoreticallyconstructing and politically defending civil society as a social sphere autonomousfrom both the economy and state. As a position taken against Marxist and liberaltheories, radical civil societarianism views the cultural and normative structures ofmodern societies as independent from and prior to systemically conceived economicand political relations. These structures is purported to give way to spontaneoussocial solidarity characterising civil society. With the mechanisms of domination andexploitation defined outside civil society, this approach ends up with excessivevoluntarism characterising social relations thereof. Similarly, in the Turkish context,the dominant centre-periphery approach is predicated upon the external contradictionbetween the vertical state-society relations and horizontal relations between socialactors. It is argued that the dominance of the former has caused theunderdevelopment of civil society which is a particular expression of the latter. Inany case, social conflicts are detached from structural political and economicmechanisms and conceived in voluntaristic terms. Consequently, the normativeposition radical civil societarianism takes vis-à-vis social movements fails to gobeyond an imposition of the arbitrary notion of ?civility? through the discourse ofself-limitation.