An investigation of learner autonomy and strategies for coping with speaking problems in relation to success in English speaking classes
Öğrenen özerkliğinin ve konuşmada yaşanan güçlüklerle başa çıkma stratejilerinin İngilizce konuşma derslerindeki başarı ile ilişkili olarak incelenmesi
  1. Tez No: 228471
  2. Yazar: BURCU GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Dumlupinar Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Hazırlık sınıflarında, katılımcıların öğrenen özerkliğinin derecesi, konuşmada yaşanan güçlüklerle başa çıkma stratejilerinin kullanımı ve konuşma dersinde aldıkları notlar arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla uygulanmıştırÖğrenen özerkliğinin derecesi, konuşmada yaşanan güçlüklerle başa çıkma stratejilerinin kullanımı ve konuşma dersinde aldıkları notlar arasındaki ilişkilerin derecesini ölçmek için 102 katılımcının bir anket doldurması istenmiştir. Anket katılımcıların İngilizceyi konuşmada güçlük yaşadıklarında kullandıkları stratejileri ve İngilizce öğrenen bir kişi olarak özerklik derecesini anketteki maddelerden birini seçerek belirtmişlerdir. Anketin tamamlanmasından sonra, nitel inceleme yöntemi ANOVA; MANOVA testleri ile SPSS 13.0 (Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket Programlar) kullanılarak yapılmıştır.Sonuç olarak, çalışmanın sonuçları konuşma notu düşük olan öğrenci grubunun, konuşma notu yüksek olan öğrenci grubuna göre konuşmada yaşanan güçlüklerle başa çıkma stratejilerinin kullanımında da düşük değerler verdiği gözlenmiştir. Benzer şekilde, ankete verilen cevaplardan notu düşük olan öğrenci grubunun aynı zamanda konuşma notu yüksek olan öğrenci grubuna göre kendilerini daha az otonom (özerk) olarak ifade ettikleri sonucu çıkmıştır. Bununla beraber, bu farklılık, konuşma notu orta olan öğrencilerle konuşma notu yüksek olan öğrenci grubu arasında aynı derecede önemli çıkmamıştır
Özet (Çeviri)
The present study was conducted at Dumlupinar University, Department of ForeignLanguages Preparatory Classes to investigate the relationship between degrees of learner autonomy, use of strategies for coping with speaking problems and success in speaking class of the participants.To determine the degree of correlation among degree of learner autonomy, use of strategies for coping with speaking problems and success in speaking class, 102 participants were distributed a questionnaire. The questionnaire asked the participants to self report the strategies they use when they have problems during speaking English and also to report their degree of learner autonomy as an English language learner by choosing one of the items on the questionnaire. Following the completion of the questionnaire the quantitative data analysis method was performed using inferential statistics via SPSS (Statistical Package of Social Sciences) 13.0 by conducting ANOVA and MANOVA tests.As a result, the results of the study revealed that learners with low speaking grades are worse than learners with high speaking grades during the use of strategies for coping with speaking problems on the whole. Similarly, learners with low speaking grades also reported themselves as less autonomous when compared to high proficiency learners of English, although the difference is not significant between the group of learners with average grades in speaking class and high proficiency group.