The evolution of intra and extra EU-15 agricultural trade: The impact of the cap reform and the URAA
Ab-15'de birlik içi ve birlik dışı tarımsal dış ticaretin gelişimi: Ortak tarım politikası reformu ve DTÖ Tarım Anlaşması'nın etkileri
- Tez No: 228474
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde, 1985 ile 2005 yılları arasında geçen dönemde AB-15 ülkelerinin kendi içlerindeki ve birlik üyesi olmayan diğer ülkelerle yaptıkları tarımsal dış ticaret incelenmiştir. Bu çalışmanın esas amacı söz konusu dönemde gerçekleşen iki ana olayın (Ortak Tarım Politikası Reformu ve DTÖ Tarım Anlaşması) AB-15 ülkelerinin kendi içlerindeki ve birlik üyesi olmayan ülkelerle yaptıkları tarımsal ticaretin toplam ticaret içindeki göreli paylarını ne ölçüde değiştirdiğini bulmaktır. Avrupa tarımını daha rekabetçi ve dünya pazarıyla daha bütünleşmiş hale getirmek için gösterilen çabalar, AB ülkelerinin kendi aralarında yaptığı ticaretin toplam ticaret içindeki baskınlığını azaltıcı sonuç doğurmamıştır. Üye ülkelerin kendi aralarında yaptıkları tarımsal ticaret AB'nin toplam tarımsal ticaretinin hala büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Avrupa tarım pazarı sadece bazı ürün gruplarında dünya mallarına daha açık hale gelmiştir. Benzer şekilde, liberalleşme adına yapılan reformların ülke bazındaki etkileri de sınırlıdır. Birlik içindeki ve dışındaki ülkelerle yapılan ticaretin toplam tarımsal ticaret içindeki payları çoğu ülkede önemli bir değişiklik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, intra and extra European Union-15 agricultural trade is investigated for the period 1985 - 2005. The main purpose of this study is to find out to what extent the two major events of this period, the CAP reform of mid-1990?s and the Uruguay Round Agreement on Agriculture (URAA) of 1995, changed the relative shares of extra and intra trade in overall agricultural trade. The efforts to make European agriculture more competitive and more integrated with the world market have not concluded in a way that the dominance of intra trade over extra trade is relieved. The intra trade still dominates the EU-15 agricultural trade as it has been dominating since 1985. European agricultural market has become more open to world products only in some product groups. Similarly, liberalizing reforms had limited impact on EU-15 countries on individual basis. The shares of intra trade and extra trade remained more and less stable in most of the member states.