Pension reform: The Turkish case in the European context
Emeklilik reformu: Avrupa bağlamında Türkiye örneği
  1. Tez No: 228475
  2. Yazar: ASUMAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK EREN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Since 1990s, there was increasing evidence that pension systems have been restructured across Europe and in Turkey. This thesis aims to analyse the outcomes of the pension reform in Turkey in the light of the pension reforms, realized in the European countries. Theoretically, the thesis also attempts to reevaluate institutionalist approach that is dominant approach within the study of pension systems.The main argument of the thesis is that pension systems both across Europe and in Turkey have been restructured since 1990s in accordance with the neo-liberal policies. In both contexts, it is underlined that the target of the reform is to privatize and individualize the pension systems. Change from PAYGO to funded scheme, shift towards multi-tiered model, reduction of the scope and coverage of public pension scheme and shifting of risks from public to individuals form the common characteristics of pension reforms across Europe and in Turkey.
Özet (Çeviri)
1990?lardan bu yana Avrupa ve Türkiye?de emeklilik sistemleri yeniden yapılandırılmaktadır. Bu tez, Türkiye?de gerçekleştirilen emeklilik reformlarının sonuçlarını Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilmiş olan emeklilik reformları ışığında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez teorik açıdan emeklilik sistemleri üzerine yapılan çalışmalarda hakim durumda olan kurumsalcı yaklaşımı yeniden değerlendirmeye çalışmaktadır.Bu tezin temel argümanı, Avrupa ve Türkiye?de emeklilik sistemlerinin 1990?lardan bu yana neo-liberal politikalar doğrultusunda yeniden yapılandırıldığıdır. İki bağlamda da, reformun amacının emeklilik sistemlerini özelleştirmek ve bireyselleştirmek olduğunun altı çizilmektedir. PAYGO esaslı sistemden fonlu sisteme geçilmesi, çok ayaklı emeklilik sisteminin özendirilmesi, kamu emeklilik sisteminin içerik ve kapsamının daraltılması ve sosyal risklerin kamu bütçelerinden çıkarılarak bireylere yüklenmesi Avrupa ve Türkiye?de gerçekleştirilen emeklilik reformlarının ortak özelliklerini teşkil etmektedir.