The Lower Danube in Late Antiquity: The case of Histria
Geç Antik Çağ'da Aşağı Tuna: Histria örneği
  1. Tez No: 824213
  2. Yazar: SERCAN BATUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JULİAN BENNETT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, 3. ve 7. yüzyıllarda Geç Antik Çağ'da Histria kentini inceler. Scythia Minor'ın en kapsamlı araştırılan şehri olan Histria önemli bir vaka çalışması olarak seçilmiştir. Bu tez iki temel araştırma noktasından oluşur. İlk olarak, bu tez Geç Antik Çağ'da Histria şehrinin topoğrafik dönüşümünü inceler. İkinci olarak, bu tez, 1980'de Constantin Scorpan'ın topoğrafya ve Andrew Poulter'ın 1992'de şehircilik üzerine çalışmalarını Histria özelinde yeniden değerlendirir. Bu iki uzmanın bölge üzerindeki çalışmaları ve araştırma sonuçları daha güncel çalışmalar ışığında değerlendirilecektir. Bu çalışma, Geç Antik Çağ'da Histria'da dinsel ve sivil binaların dönüşümü ve sokak ağının değişimini kronolojik bir zeminde Hristiyanlık, istilalar ve şehrin yeniden inşası gibi olası nedenleri ele alarak inceler. Özellikle bu tez, Roma İmparatorluğu'nda Hristiyanlığın yükselişi sonucu şehir topoğrafyasının Hristiyanlaşması ile bazilikalar ve yerleşim bölgeleri arasındaki ilişkiye yoğunlaşır. Hristiyanlığın şehrin gelişimindeki etkisini inceleyen bu tez, şehirde erken döneme ait yapıların işlevlerini kaybederken, Hristiyanlığın bazilika gibi önemli yapılarla şehri kapsadığı fikrini savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the nature of Histria in Late Antiquity between the 3rd and the 7th century AD. Histria is chosen as a case study as it is the most comprehensively studied city in Scythia Minor for the period. The thesis has two focal points. Firstly, it investigates the evolution of the site in Late Antiquity. Secondly, it re-assesses the nature of Histria in terms of the divergent claims as proposed by Constantin Scorpan in 1980 and by Andrew Poulter in 1992 regarding the nature of the place and other cities in the region in Late Antiquity. To achieve both aims, the thesis examines Histria in terms of its urban change and the transformation of both ecclesiastical and civic buildings and street networks in Late Antiquity. This is done within a chronological framework to assess the possible reasons for such change, such as Christianity, invasion, and urban reconstruction. In particular, the thesis concentrates on the Christianization of urban topography, and the inter-relationship between the extra- and intra-mural basilica churches there and Histria's residential areas, in the context of the rise of Christianity in the Roman Empire during Late Antiquity. By examining the effect of Christianity on the development of urbanism in the region, the thesis will favour the idea that the classical urban amenities lost their function of earlier periods as Christianity transformed the urban areas with significant landmarks, most especially the basilicas.